پیشنهاد وزارت اقتصاد برای تامین مالی شرکت های بالادستی نفت

115  تعداد بازدید   |   پنجشنبه 29 فروردین ماه 1398

وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تامین مالی شرکت‌های بالادستی نفت در بازار سرمایه پیشنهاد کرد شرکت ملی نفت پس از عقد قرارداد نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی و یا تاسیس صندوق های پروژه و سرمایه گذاری خصوصی اقدام کند.

پیشنهاد وزارت اقتصاد برای تامین مالی شرکت های بالادستی نفت

به گزارش ایدرو اویل به نقل از «پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت»، در راستای تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و به منظور مقابله موثر با تحریم‌های غیرقانونی آمریکا و لزوم بکارگیری ظرفیت‌ شرکت‌های داخلی تایید صلاحیت شده وزارت امور اقتصاد و دارایی پیشنهاد ارائه کرد.
وزارت امور اقتصاد و دارایی پیشنهاد کرد تا شرکت ملی نفت ایران بتواند برای سرمایه گذاری در طرح‌های اکتشاف و تولید نفت و گاز با اولویت میادین مشترک پس از عقد قرارداد مبتنی بر تولید نفت و گاز نسبت به انتشار اوراق مالی اسلامی و یا تاسیس صندوق های پروژه و صندوق‌های سرمایه گذاری خصوصی (ریالی و ارزی) تا سقف مشخص از طریق بازار سرمایه و با تضمین بانک های عامل و نهادهای مالی مورد تایید سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام کند.
قرارداد خرید نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران به عنوان تضمین اصل و سود این اوراق نزد بانک‌های عامل و سایر نهادهای مالی پیشنهاد شده است.
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بانک‌های عامل و سازمان بورس و اوراق بهادار ضمن قبول تضمین یاد شده، موظف می شوند در این خصوص ساز و کار تسهیل لازم را فراهم کنند.