فعالیت‎های نفت و گاز مارون تشریح شد

135  تعداد بازدید   |   سه شنبه 16 بهمن ماه 1397

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون تعامل صنعت با محیط پیرامونی را مهم دانست و گفت: از محل صرفه جویی ها برای ارتقا و بهبود زندگی ساکنین محیط پیرامونی شرکت نفت و گاز کارون تلاش می کنیم.

فعالیت‎های نفت و گاز مارون تشریح شد

به گزارش ایدرواویل، حمید کاویان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران ضمن گرامیداشت دهه مبارک فجر در تشریح فعالیت های شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون گفت: این شرکت از سال 79 به عنوان یک شرکت مستقل پایه گذاری شد و وظیفه راهبری میادین مارون آسماری و بنگستان، شادگان آسماری و بنگستان و کوپال آسماری و بنگستان را برعهده دارد.

وی ادامه داد: هدف اصلی شرکت های بهره برداری تولید است. در حوزه عملیاتی شرکت نفت و گاز مارون، پس از انقلاب 362 حلقه چاه حفاری، توسعه و راه اندازی شده است. همچنین با هدف تولید صیانتی و افزایش ضریب بازیافت دو ایستگاه تزریق گاز در مارون و کوپال راه اندازی شده است.

کاویان با اشاره به تغییرات شرایط چاه ها در طی این سال ها با توجه به افزایش سن و لزوم اجرای الزامات کیفی محصول، بیان کرد: پس از انقلاب واحدهای نمک زدایی تکمیل و راه اندازی شد و در واحدهای مارون 3 و 5 افزایش ظرفیت از 55 هزار بشکه در روز به 110 هزار بشکه در روز داشتیم. پروژه احداث نمک زدایی بنگستان مارون با ظرفیت 55 هزار بشکه و نمک زدایی آسماری و بنگستان کوپال با ظرفیت 110 هزار بشکه نفت نیز هم اکنون در دست اقدام است. همچنین عمده ایستگاه های تقویت فشار ما پس ار انقلاب راه اندازی شده اند.

وی اظهار کرد: در بحث جمع آوری گازهای همراه فعالیت های خوبی انجام شده است. پس از انقلاب 2 ایستگاه مارون بنگستان و کوپال در قالب طرح آماک راه اندازی شده اند. در مارون 3 و 6 با شرکت های خصوصی قراردادی منعقد شده است، طبق این پروژه در مارون 3 گازهای ترش جمع آوری می شود و پس از شیرین سازی شدن به سیستم باز می گردد، در مارون 6 نیز در قراردادی 5 ساله شرکت خصوصی کار را آغاز کرده و در حال اجرای فاز فنی است. در آینده از توانمندی های پتروشمی و هلدینگ خلیج فارس استفاده خواهد شد و گازهای مارون 5 ،مارون 3 ،مارون 4 و کوپال جمع آوری می شوند. همچنین از سال 90 با طرح هایی که به ابتکار همکاران شرکت اجرایی شده است، روزانه 25 میلیون فوت مکعب گاز جمع آوری می شود.

کاویان تصریح کرد:  توسعه مخزن خامی مارون شرایط ویژه ای از لحاظ فشار و حرارت دارد. در این مخزن چاه ها حفاری شده اند و در برنامه تولید هستند و این طرح یک بخش توسعه ای هم دارد که برای آن پروژه ای تعریف شده و در حال پیگیری است.

وی افزود: پس از انقلاب نزدیک 2 میلیون متر خطوط لوله جریانی و اصلی در شرکت مارون راه اندازی شده است. در بحث اندازه گیری نفت خروجی واحدهای مارون به پالایشگاه نیز، سیستم های جدیدی به نام فلو کامپیوتر طراحی، نصب و راه اندازی شد. این تجهیزات خطای انسانی را حذف می کند و دقت بسیار بالایی دارد.

کاویان با تاکید بر اهمیت حفاظت از محیط زیست، گفت: در سال های گذشته 9 حلقه چاه تزریق پساب حفر کردیم. خوشبختانه امروز بیش از 97 درصد پساب تولیدی شرکت نفت و گاز مارون را به چاه های دفعی تزریق می کنیم و محیط آلوده نمی شود.

وی تشریح کرد: در گذشته از روش های سنتی برای احیای چاه ها استفاده می شد و متاسفانه نفت سوزی داشتیم، اما امروزه دستگاه های  MOS- MOT خریداری شده و احیای چاه ها بدون آلودگی محیط زیست و سوزاندن نفت انجام می شود. بدین وسیله از سال 83 تا کنون با راه اندازی این سیستم از سوزاندن حدود 360 هزار بشکه نفت جلوگیری شده است.

کاویان بیان کرد: ما همکاری بسیار خوبی با شرکت های توانمند داخلی داریم. در بخش تعمیر و نگهداری خطوط لوله و تجهیزات، بومی سازی قطعات مصرفی تجهیزات دوار و ماشین آلات فرآیندی و ساخت تلمبه های فشار قوی با کمک شرکت های داخلی به پیشرفت های بسیار چشمگیری دست یافته ایم.

وی ضمن تاکید بر اهمیت طرح های مسئولیت اجتماعی، گفت: منطقه فعالیت ما محروم است و خودمان را موظف می دانیم که اقدامات مناسبی برای کمک به مردم این منطقه انجام دهیم. در بحث نوسازی و ساخت مدارس، مساجد، مجتمع های فرهنگی ورزشی، واحدهای درمانی و جاده ها تا کنون اقداماتی صورت گرفته است.

کاویان آشنایی کودکان با صنعت را مهم ارزیابی کرد و گفت: مسابقه ای تحت عنوان "زنگ انشا، روستا، نفت" برگزار شده تا با کمک آن تعامل کودکان  محیط پیرامونی با صنعت نفت افزایش و انگیزه و روحیه نشاط در آنان ارتقا یابد. 1106 نفر از دانش آموزان شهرها و روستاهای اطراف در این مسابقه شرکت کردند و به همه شرکت کنندگان هدایایی به رسم یادبود اهدا شد و به 70 نفر به عنوان نفرات برگزیده هدایای ویژه ای اختصاص یافت. در این راستا دوره هایی نیز در مدارس روستاها برگزار می شود که در این دوره ها الزامات ایمنی به کودکان آموزش داده می شود. این دانش آموزان یاد می گیرند که چه نکاتی را رعایت کنند.

وی اظهار کرد: از سال 87 تا کنون 175 هزار موضع از خطوط لوله ما ضخامت سنجی شده و نقاط ضعف آن ها پیش از وقوع اتفاقات شناسایی و رفع شده است. همچنین در این سال ها حدود 110 هزار بازرسی فنی در راستای پیشگیری انجام شده است. با توجه به فرسودگی خطوط لوله، پروژه هایی در قالب طرح 28 مخزن طراحی شده، اما تا زمان اجرایی شدن این پروژه ها لازم است با بازرسی ها اشکالات مشخص شود و ایرادات احتمالی پیگیری شوند.