لوله‌گذاری دریایی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی به پایان رسید

118  تعداد بازدید   |   شنبه 13 بهمن ماه 1397

احداث خطوط لوله دریایی طرح توسعه فاز 13 با تکمیل عملیات لوله‌گذاری دومین خط فرعی این طرح به پایان رسید.

لوله‌گذاری دریایی طرح توسعه فاز ١٣ پارس جنوبی به پایان رسید

به گزارش ایدرواویل به نقل از شرکت ملی نفت ایران، محسن عزیزی، جانشین مدیر پروژه خطوط لوله دریایی فاز 13 پارس جنوبی با اعلام اتمام لوله‌گذاری دومین خط درون میدانی انتقال گاز ترش عرشه اقماری 13C به سکوی اصلی 13A گفت: به این ترتیب طول خطوط لوله دریایی انتقال گاز ترش در پارس جنوبی به بیش از 3 هزار کیلومتر افزایش یافت.

وی با یادآوری آغاز این عملیات از پنجم بهمن‌ماه در بستر خلیج فارس گفت: لوله‌گذاری خط فرعی درون میدانی این بخش به طول 6 کیلومتر و در شرایط سخت دریایی پس از 9 شبانه‌روز با رعایت تمامی دستورالعمل‌های زیست‌محیطی و عملیاتی با موفقیت به اتمام رسید.

عزیزی هدف از احداث این خط لوله را تکمیل زنجیره انتقال گاز ترش از مخزن تا پالایشگاه فاز 13 عنوان کرد و گفت: با اتمام لوله‌گذاری این بخش، کل پکیج خطوط لوله دریایی فاز 13 به طول تقریبی ۲۰۰ کیلومتر به پایان رسید.

به گفته جانشین پروژه دریایی فاز 13 پارس جنوبی، به منظور کاهش ریسک احتمالی آسیب‌دیدگی یا شکستن لوله‌ها در حین بهره‌برداری، نظارت و بازرسی فنی مستقیم بر کل خطوط لوله دریایی این طرح، مطابق با آخرین دستورالعمل‌ها و رویه‌های استاندارد صورت پذیرفت.

وی ضمن قدردانی از تیم کارفرما و پیمانکاران این طرح شامل شرکت نفت و گاز پارس، صدرا و تاسیسات دریایی ایران افزود: با بهره‌برداری کامل از خطوط لوله دریایی فاز 13، روزانه ٢ میلیارد فوت مکعب گاز جهت فراورش و شیرین‌سازی به تاسیسات خشکی طرح ارسال می‌شود.

گفتنی است، طرح توسعه فاز ١٣با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ٤٠٠ تن گوگرد و سالانه 1 میلیون و 100 هزارتن گاز مایع و 1 میلیون تن گاز اتان به بهره‌برداری خواهد رسید.