انجام ۴۴ هزار نقطه ضخامت‎سنجی در شرکت نفت و گاز گچساران

490  تعداد بازدید   |   سه شنبه 9 بهمن ماه 1397

رئیس اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران از انجام ۴۴ هزار و ۲۲۰ نقطه ضخامت‌سنجی از ابتدای امسال تاکنون در این شرکت خبر داد.

انجام ۴۴ هزار نقطه ضخامت‎سنجی در شرکت نفت و گاز گچساران

به گزارش ایدرواویل به نقل از شرکت ملی مناطق نفت‎خیز جنوب، عزیزالله طریقی‎نژاد گفت: آزمایش‎های ضخامت‌سنجی، آلتراسونیک و بررسی نقاط مستعد خوردگی ۴۴ هزار و ۲۲۰ نقطه مستعد خوردگی در تاسیسات و خطوط لوله شامل چهار ایستگاه تقویت فشار ضعیف گچساران، ایستگاه‌های تقویت فشار و تزریق گاز گچساران و نرگسی، مجتمع گاز و گاز مایع ۱۲۰۰، چندراهه‌های گازی گچساران و لخته‌گیر سیاهمکان با موفقیت انجام شد.

وی اظهار کرد: انجام این فعالیت در ۱۹۰ نقطه کاهش ضخامت مشاهده و شناسایی شد که دستورعمل تعویض آنها صادر شد و باید عنوان کرد شناسایی این نقاط  به منظور ایمن‎سازی محیط کار کارکنان، تاسیسات و جلوگیری از وقوع حوادث است.

رئیس اداره بازرسی فنی و خوردگی فلزات شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران به تعمیرات اساسی و بازرسی دوره‌ای تجهیزات و تاسیسات در کارخانه‎ها و واحدهای مختلف به میزان ۴۰۶ نفر در روز اشاره کرد و گفت: با انجام تعمیرات اساسی و بازرسی دوره‌ای تجهیزات و تاسیسات، نقاط ضعف و بحرانی تجهیزات و تاسیسات شناسایی و برنامه‌ریزی برای تعمیر و رفع عیوب آنها انجام شد.

طریقی‎نژاد افزود: اندازه‌گیری و پایش میزان خوردگی داخلی در تاسیسات و خطوط لوله به میزان ۲۸۵ نقطه بوده که با انجام پایش ‎خوردگی داخلی در تاسیسات از وضع و میزان خوردگی داخلی اطلاعات کامل به دست آمده و همچنین با بهینه‎سازی و میزان تزریقی مواد ممانعت‌کننده از بروز خوردگی شدید جلوگیری شده است.

وی به اقدام‎های انجام شده در اداره بازرسی فنی و خطوط نفت و گاز این شرکت اشاره و اظهار کرد: بازرسی دوره‌ای و مستمر سامانه‌های حفاظت کاتدی نصب شده روی خطوط لوله زیرزمینی و همچنین اندازه‌گیری میزان اختلاف ظرفیت الکتریکی خطوط و لوله حفاظت کاتدی به تعداد ۷ هزار و ۵۷۱ مورد و بازرسی سامانه‌های تزریق پیوسته مواد شیمیایی در تاسیسات و خطوط لوله جمعا به میزان ۳ هزار و ۴۱۱ دستگاه با موفقیت انجام شد.