وزیر صنعت: ارز و ریال را به صنایع اشتغالزا و صادراتی بدهید

523  تعداد بازدید   |   دوشنبه 24 دی ماه 1397

وزیر صنعت، معدن و تجارت از مسئولان بانک مرکزی خواست منابع ارزی و ریالی را به صنایع اشتغالزا و صادرات محور تخصیص دهند.

وزیر صنعت: ارز و ریال را به صنایع اشتغالزا و صادراتی بدهید

به گزارش ایدرواویل به نقل از وزارت صنعت، رضا رحمانی در نشستی مشترک با رئیس کل و مدیران بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت که پیرامون نحوه تامین نقدینگی و تخصیص ارز و سایر مشکلات صنایع برگزار شد، افزود: پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی باید اولویت بندی شود و واحدهایی که در زنجیره تولید، اشتغالزایی بالا و صادراتی قرار دارند، به عنوان اولویت مورد توجه قرار گیرند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تسهیلات در نظر گرفته شده نباید به واحدهایی پرداخت شود که محصولات آنها بازار ندارد، گفت: براساس مذاکراتی که با بانک مرکزی برای تامین مالی واحدهای تولیدی انجام شد، تلاش می کنیم در یک برنامه 6 ماهه تا پایان خرداد ماه 98، تسهیلات مورد نیاز این واحدها را براساس اولویت بندی تامین کنیم .
به گفته وی، تداوم فعالیت واحد های تولیدی و حفظ اشتغال مورد تاکید است و معاونان و رئیسان سازمان های وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در این ارتباط تلاش کنند.
رحمانی یادآور شد: این واحدها باید به وزارت صنعت تعهد دهند که تسهیلات سرمایه در گردش را برای تولید کالاهایی دریافت کنند که بازار داشته باشد.
وزیر صنعت خاطرنشان ساخت: هدف دولت از اعطای این تسهیلات به واحدهای تولیدی، حفظ و ایجاد اشتغال است و در زمینه تامین ارز کالاهای وارداتی آنها نیز بر اساس نیاز، اولویت بندی می شود که مواد اولیه، قطعات و ملزومات خطوط تولید در اولویت قرار دارد.
براساس این گزارش، در این نشست معاونان و مدیران بانک مرکزی و وزارت صمت راهکارهای تسهیل و حمایت از تولید را مورد بررسی قرار دادند؛ بانک مرکزی نیز آمادگی خود را برای حمایت از تولید اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، پیش از این وزیر صنعت گفته بود، رحمانی براساس سیاست های دولت و تدابیر بانک مرکزی، قیمت ارز روند کنترلی و رو به پایین دارد و ثبات، ایجاد شده است و این مهم تأثیر خود را خواهد گذاشت.