زنگنه: تولید بنزین به 100میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد

496  تعداد بازدید   |   دوشنبه 10 دی ماه 1397

وزیر نفت گفت: بزودی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره برداری می‌رسد که در این صورت میزان تولید بنزین کشور به 100 میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد.

زنگنه: تولید بنزین به 100میلیون لیتر در روز افزایش می‌یابد

به گزارش ایدرواویل به نقل از خانه ملت، بیژن زنگنه افزود:در ماه جاری تولید فاز سوم که ظرفیت اسمی آن 36 میلیون لیتر در روز است، شروع و تا پایان سال تثبیت می‌شود و می‌تواند بیش از این نیز تولید داشته باشد.
علیرضا صادق‌آبادی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده های نفتی نیز امروز از افزایش 67 درصدی ظرفیت تولید بنزین کشور نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داده و گفته، با راه اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در پایان هفته جاری، ظرفیت تولید بنزین به 105 میلیون بشکه در روز می‌رسد.
وی، ظرفیت تولید بنزین در نیمه نخست امسال را 95 تا 97 لیتر در روز اعلام کرد و ادامه داد: اکنون در حال آماده‌سازی برای افزایش ظرفیت تولید بنزین و یک جهش بزرگ برای آخر هفته جاری هستیم.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، با تولید روزانه 105 میلیون لیتر بنزین در کشور افزون بر تامین نیاز داخل، حدود 20 میلیون لیتر نیز تفاوت تولید و مصرف در نیمه دوم سال خواهیم داشت.

** شرط بی نیازی به واردات بنزین در سال 98
زنگنه با بیان اینکه اکنون نیازی به واردات بنزین نیست و وضعیت ذخایر و تولید آن مناسب است، اظهار داشت: اگر همین روال پیش رود سال آینده نیز به واردات بنزین نیازی نخواهد بود.
وزیر نفت با بیان اینکه با افزایش تعداد خودروها، میزان مصرف سوخت نیز بیشتر می‌شود، افزود: بنزین تولیدی کشور برای یک سال کفایت می‌کند؛ اکنون دولت راهکارهای مختلف برای کنترل مصرف بنزین را بررسی می‌کند.

** ثبت نام سه میلیون نفر برای دریافت کارت سوخت
زنگنه با بیان اینکه در بودجه 98 افزایش قیمت حامل‌های انرژی پیش‌بینی نشده است، یادآورشد: نزدیک به سه میلیون نفر برای دریافت کارت سوخت ثبت‌نام کرده‌اند اما هنوز تصمیمی برای سهمیه‌بندی در سال آینده اتخاذ نشده است.