افزایش 5 هزار بشکه ای توان تولید نفت میدان فروزان

219  تعداد بازدید   |   دوشنبه 28 آبان ماه 1397

با انجام فاز نخست جمع آوری و انتقال گازهای همراه میدان نفتی فروزان تا پایان امسال، روزانه 5 هزار بشکه به تولید نفت از این میدان افزوده می شود.

افزایش 5 هزار بشکه ای توان تولید نفت میدان فروزان

به گزارش ایدرو اویل، رییس عملیات تولید منطقه خارگ در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، از اجرایی شدن فاز نخست طرح جمع آوری گازهای همراه میدان نفتی فروزان طی چند ماه آینده خبر داد و گفت: با عملیاتی شدن این طرح، افزون بر انتقال حدود 15 میلیون مترمکعب گاز به جزیره خارگ، تولید نفت این منطقه حدود 5 هزار بشکه در روز افزایش می یابد.

محمدرضا اکبر موسوی گفت: هم اکنون جکت f18 در محل مورد نظر نصب شده و با انتقال تاپ ساید پلتفرم اصلی که هم اکنون در قشم بارگیری شده است، حفاری چاه های تولیدی آغاز می شود.

وی ادامه داد: هشت حلقه چاه با پیش بینی تولید روزانه یکهزار و 500 تا 2 هزار بشکه نفت در هر حلقه بر روی پلتفرم جدید پیش بینی شده است.

وی با بیان اینکه طرح توسعه مفصلی برای توسعه میدان نفتی فروزان در نظر گرفته شده است، افزود: هم اکنون تمامی لوله گذاری ها برای انتقال گاز میدان فروزان به جزیره خارگ انجام شده و انتقال حدود 15 میلیون مترمکعب گاز در روز تا پایان سال نهایی خواهد شد.

اکبر موسوی توضیح داد: همچنین طراحی پل ارتباطی میان سکوی فرعی FX به سکوی بهره برداری FZ که با هدف فرآورش اولیه و ثانویه گازهای استحصال شده صورت گرفته است، انجام شده و به پیمانکار مورد نظر ابلاغ شده است.

معاون رییس منطقه عملیاتی خارگ یادآور شد: گاز استحصال شده به عنوان خوراک پتروشیمی ها برای به حداکثر رسانی تولید فرآورده های نفتی و همچنین تامین خوراک سیستم تصفیه گاز مجتمع درود 3 استفاده می شود.

وی در ادامه به برنامه ریزی شرکت نفت فلات قاره ایران برای بالا بردن سطح تفکیک آب از نفت در میدان نفتی فروزان اشاره کرد و گفت: به دلیل سرد بودن نفت، امکان تفکیک کامل آب از آن وجود ندارد که البته این امر ضمن بالا رفتن میزان خوردگی لوله ها، اثرات نامطلوبی بر روی تاسیسات خشکی و البته کیفیت نفت صادراتی دارد؛ بر همین اساس رایزنی هایی صورت گرفته تا با بهره مندی از دانش روز و تغییر مواد شیمیایی مورد استفاده، این میزان تفکیک به حداکثر ممکن برسد.

وی با بیان اینکه بحث های زیست محیطی در میدان های فروزان،‌ ابوذر و خارگ با دقت زیادی پیگیری می شود،‌ متذکر شد: میدان ابوذر از تاسیسات خوبی برخوردار است و با برنامه ریزی های انجام شده، میزان ورود آب آن به جزیره خارگ به نصف کاهش یافته است.

به گفته اکبر موسوی، میانگین درجه API نفت های تولیدی منطقه خارگ در مجموع 35 است که رقم بسیار مطلوبی است؛ این در حالی است که درجه کیفی نفت میدان فروزان بر شاخص 36.4 قرار دارد.

بنابراین گزارش،‌ میدان مشترک نفتی فروزان در 100 کیلومتری جنوب شرقی جزیره خارگ قرار دارد. میدان فروزان دارای 53 حلقه چاه بوده و با میدان مرجان ( عربستان سعودی ) مشترک است. به همین دلیل بهره‌برداری از این حوضه نفتی همواره مورد توجه خاص بوده است. هم اکنون 10 جکت و 2 دستگاه حفاری فعال در این میدان مشترک وجود دارد. نفت این میدان بوسیله خط لوله 20 اینچ زیر دریا به تأسیسات خشکی جهت فرآورش و ذخیره‌سازی ارسال می شود.