شمارش معکوس برای افزایش ظرفیت تولید گاز در پارس جنوبی

579  تعداد بازدید   |   چهارشنبه 4 مهر ماه 1397

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران در بازدید از طرح‎های توسعه‎ای پارس جنوبی اعلام کرد که امسال ۳ میلیارد فوت مکعب به ظرفیت تولید روزانه گاز پارس جنوبی اضافه می‎شود.

شمارش معکوس برای افزایش ظرفیت تولید گاز در پارس جنوبی

به گزارش ایدرو اویل به نقل از شانا، غلامرضا منوچهری امروز (چهارشنبه، چهارم مهرماه) در جریان این بازدید توضیح داد: در یارد بوشهر، شاهد فعالیت گسترده‎ای هستیم. ۱۰ سکو برای فازهای ۲۲ تا ۲۴ و فازهای ۱۳ و ۱۴ در این یارد در ماه‎های گذشته در حال ساخت و تکمیل بوده است و عملیات بارگیری ۲ سکو از فازهای ۱۳ آغاز شده است.

وی با بیان این‎که خود را برای تولید ۳ میلیارد فوت مکعب گاز تا اواخر پاییز و حداکثر اواسط زمستان امسال آماده می‎کنیم تا گاز مورد نیاز در زمستان به‌طور کامل تامین باشد، ادامه داد: تا اوایل سال آینده نیز بقیه سکوها به دریا حمل می‌شود و به این ترتیب در مجموع تا سال آینده، ۶ فاز کامل پارس جنوبی با ظرفیت ۶ میلیارد فوت مکعب به مدار می‎آید.

وی با اشاره به تعدد سکوهای دهگانه و توقف آنها در گذشته در همین یارد، گفت: این موضوع، کار انتقال این سکوها را روی شناورهای حمل مشکل کرده بود، اما همکاران در شرکت صدرا با کمک کارفرما و مهندسان سایت با راهکارهایی خلاقانه توانستند سکوهای ۲۵۰۰ تنی سنگین را روی خشکی جابه‌جا و امکان حمل آن به دریا را فراهم کنند.

منوچهری به موضوع تحریم هم اشاره و عنوان کرد: کالاهایی که از خارج خریداری شده و باید راه‌اندازی می‌شدند ازسوی شرکت‎های خصوصی ایرانی به عنوان پیمانکاران فرعی صدرا در استاندارد بالا راه‎اندازی شده‎اند.

به گفته وی، پیش‎بینی می‎شود این سکوها ظرف ۴۵ روز آینده نصب و راه‌اندازی شوند که استاندارد کمی و کیفی خوبی است.

منوچهری گفت: در یارد بوشهر، هم اکنون ۱۷۰۰ نفر کار می کنند و در اوج فعالیت‎ها ۳۵۰۰ نفر کار می‌کردند. تجهیزات عمده‌ای در این یارد هم در بخش خشکی و هم دریا وجود دارد و همه این تجهیزات به خوبی به کار گرفته شده است.

وی یادآور شد: کار عظیمی به دست متخصصان ایرانی در پارس جنوبی در حال انجام و ظرفیت خوبی برای تامین گاز زمستانی در حال شکل‌گیری است.