چهار سکوی جدید پارس جنوبی آماده بارگیری شد

163  تعداد بازدید   |   چهارشنبه 27 تیر ماه 1397

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از انجام تمهیدات لازم برای انتخاب پیمانکاران عملیات بارگیری، حمل، نصب و راه اندازی چهار سکوی جدید پارس جنوبی در یارد صدرا خبر داد و گفت این سکوها با توجه به پیشرفت بیش از ۹۰ درصدی عملیات ساخت، آماده بارگیری و ارسال به موقعیت دریا هستند.

چهار سکوی جدید پارس جنوبی آماده بارگیری شد
به گزارش ایدرو اویل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران؛ محمد مشکین فام در بازدید از یارد شرکت صنعتی دریایی ایران، پیشرفت ساخت سکوهای ۱۴C، ۱۳B و ۱۳D و ۲۴A را بیش از ۹۰ درصد اعلام کرد و افزود: از مجموع ۱۰ سکوی در قرارداد همکاری با شرکت صدرا، یک سکو نصب و سکوی دوم جهت نصب در موقعیت دریا، آماده بارگیری شده است.
وی با اشاره به اینکه با احتساب سه سکوی دیگر، تا پایان شهریور امسال، پنج سکو از مجموع ۱۰ سکوی مزبور نصب می شود، یادآور شد: سکوی ۱۴A نیز که مراحل ساخت آن در یارد ایزوایکو بندرعباس انجام شده بود، اردیبهشت ماه سال جاری وارد مدار تولید شد.
به گفته مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بهره برداری از ۶ سکوی گازی جدید تا پایان سال، سه میلیارد فوت مکعب در روز به ظرفیت تولید گاز از پارس جنوبی اضافه خواهد شد.
مدیر عامل شرکت نفت و گاز پارس به پیشرفت بالای عملیات ساخت این سکوها در یارد صدرا اشاره و اظهار کرد: مطابق تصمیمات عملیاتی شده ، برای جلوگیری از هدر رفت زمان، افزایش هزینه و موانع کار در دریا ، بیشترین میزان فعالیت های اجرایی در بخش خشکی و یارد سکوساز درحال انجام است .
نصب و راه اندازی سکوهای یاد شده بر اساس برنامه ریزی کارفرما با توجه به میزان پیشرفت کار در مراحل ساخت، پیش راه اندازی و راه اندازی سکوهای موجود در یارد صدرا و همچنین وضعیت اقدامات صورت گرفته در بخش حفاری و خطوط لوله این سکوها در دریا، صورت می گیرد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اظهار کرد: در صورت تکمیل عملیات حفاری، سکوی ۱۴B که از پیشرفت ساخت مناسبی در یارد ایزوایکو برخوردار است نیز تا پایان سال عملیاتی می شود.
مشکین فام ضمن بازدید میدانی از پالایشگاه خشکی فازهای۱۴ ، ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی، وضعیت ساخت واحد ۱۰۰، واحدهای ۱۰۳ و ۱۱۰( تثبیت ، پشتیبانی از میعانات گازی) و واحد ۱۴۳( مخازن ذخیره سازی میعانات گازی) را مورد ارزیابی قرار داد.
وی آماده سازی واحدهای مرتبط با ورود گاز ، فراوری ، ذخیره سازی و صادرات میعانات گازی را همزمان با دریافت گاز ترش از بخش دریا الزام آور دانست و با اشاره به بازدید صورت گرفته، گفت : تمرکز بر واحدهای مرتبط با میعانات گازی، باهدف حصول اطمینان از اقدامات انجام شده در زمینه تکمیل زنجیره تولید در این فازها صورت می گیرد.
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، به تولید آزمایشی از دو ردیف شیرین سازی گاز در فاز ۱۳ و یک ردیف از فازهای ۲۲ تا ۲۴ اشاره کرد و گفت ردیف دوم فراورش گاز فازهای ۲۲ تا ۲۴ نیز تا نیمه مردادماه آماده راه اندازی می شود.
وی با بیان اینکه تا پایان سال سایر ردیف های شیرین سازی پالایشگاه فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به بهره برداری می رسد، آمادگی واحدهای فرآیندی برای دریافت گاز ترش از سکوهای این فازها را مطلوب ارزیابی کرد و گفت تا پایان آبان ماه، پالایشگاه فازهای مذکور با دریافت گاز از سکوهای تولیدی خود، عملیاتی می شوند.