تولید بنزین یورو ۴ و ۵ کشور طی ۵ سال ۱۳ برابر شده است

168  تعداد بازدید   |   پنجشنبه 7 تیر ماه 1397

رئیس جمهوری اعلام کرد که کل تولید بنزین کشور در پنج سال گذشته ۴۵ درصد افزایش یافته و در همین بازه زمانی تولید بنزین با کیفیت‌های یورو ۴ و ۵، ۱۳ برابر شده است.

تولید بنزین یورو ۴ و ۵ کشور طی ۵ سال ۱۳ برابر شده است

به گزارش ایدرو اویل، دکتر حسن روحانی امروز (پنجشنبه، هفتم تیرماه) در آیین گشایش فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با بیان این‌که تولید بنزین کل کشور طی پنج سال ۴۵ درصد افزایش یافته است، گفت: این مهم با کار و فعالیت همه کارگران، مهندسان  و طراحان و همه آنهایی که در این هوای گرم عرق می‌ریزند حاصل شده است.

وی با بیان این که در فاصله ۵ سال تولید بنزین یورو ۴ و ۵ بیش از ۱۲ تا ۱۳ برابر شده است، افزود: آیا نباید به این مهم افتخار کنیم؟ ما وارد کننده گازوئیل بودیم و هم اکنون صادرکننده هستیم، در زمستان واردکننده گاز بودیم، اما اکنون صادرکننده نیز هستیم، آیا این موارد افتخار نیست؟ آیا نباید به بهره‎برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و یا فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتخار کنیم؟

رئیس جمهوری ادامه داد: در اردیبهشت‌ماه سال ۹۶ فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد و امسال فاز دوم آن و در هر فاز روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین تولید می شود که این موضوع نیز جای افتخار دارد.

دکتر روحانی تصریح کرد: امیدوارم تا پایان سال فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره برداری برسد و اگر در مصرف بنزین نیز صرفه‌جویی‌های لازم را انجام دهیم و مصرف بیش از حد را مهار کنیم، صادرکننده بنزین خواهیم شد.

وی با انتقاد از افزایش مصرف انرژی به‌ویژه بنزین در کشور گفت: ایران ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد و روزانه ۸۰ میلیون لیتر بنزین در کشور سوزانده می شود، در کجای دنیا با چنین مصرفی رو‌به‌رو هستیم؟

رئیس جمهوری تصریح کرد: این‌ حامل‌های انرژی سرمایه‌های کشور هستند، واقعا ما بد مصرف می‌کنیم، ارز و دلار همین‌جاست، در این دوران اگر کمی مراعات کنیم به‌طور حتما در تامین بنزین مورد نیاز کشور به خودکفایی خواهیم رسید، هم‌اکنون در گازوئیل به خودکفایی رسیده‌ایم، در صورتی که سدی در برابر بد مصرفی و هدر رفت و قاچاق سوخت ایجاد کنیم به این مهم دست خواهیم یافت.

روحانی با بیان این که باید سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در اختیار مردم قرار دهیم گفت: بدون تردید با عرضه سهام این پالایشگاه همان ساعت‌های اولیه با اقبال سرمایه گذاران و مردم روبه‌رو خواهد شد، باید سرمایه در مسیر درست قرار گیرد و این جزو وظایف ماست.

رئیس جمهوری ادامه داد: یکی از دستکاه ها و ارگانهایی که می تواند در جامعه سرمایه گذاری‌های جدید انجام دهد وزارت نفت است، این وزارتخانه و البته شرکت ملی نفت ایران اصولا همانند بانک مرکزی بوده و حتی قدرتمند تر از آن است و به قول و اوراق خود پایبند هستند.

وی با بیان این که می توان سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در تولید نفت توسط شرکت و سرمایه‌گذاران داخلی انجام داد، عنوان کرد: در اردیبهشت ماه امسال به نمایشگاه نفت رفتم و وزیر نفت در آنجا عنوان کرد که در این صنعت به میزان ۶ میلیارد دلار اوراق ریالی یا ارزی منتشر خواهد کرد، این کار مثبتی است، هر دستگاهی که بتواند مردم را وارد سرمایه گذاری کند و یا اشتغال زایی داشته باشد و پول مردم را برگرداند خدمت بزرگی انجام داده است.

روحانی افزود: از نیروهای مسلح، سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی، کارآفرینان و شرکت‌هایی که در این پروژه عظیم (پالایشگاه ستاره خلیج فارس) زحمت کشیدند و باعث افتخار کشور می‌شوند کمال تشکر و قدردانی را دارم و می‌گویم که امروز، روز یاری بیشتر به کشور است، ما همه بدهکار کشور هستیم و باید دین خود را به این کشور ادا کنیم.