صربستان بدنبال خرید نفت از ایران است

160  تعداد بازدید   |   جمعه 1 تیر ماه 1397

آلکساندر آنتیچ وزیر معادن و انرژی صربستان در نشستی با محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان علاقمندی کشورش را برای خرید نفت و مشتقات نفتی از ایران اعلام و ابراز امیدواری کرد که به زودی این مهم اجرایی شود.

صربستان بدنبال خرید نفت از ایران است

به گزارش ایدرو اویل به نقل از ایرنا، آنتیچ در این دیدار گفت: ایران دارای موقعیت سوق‌الجیشی منحصر به فردی می باشد و این وضعیت، ایران را از دوران باستان تاکنون به مرکز توجه جهانیان تبدیل کرده است.
وی همچنین مراتب احترام خود، دولت و ملت صربستان را به دولت و ملت ایران بابت تلاش برای حفظ استقلال سیاسی خود اعلام و ابراز امیدواری کرد که دو کشور در حوزه‌های انرژی، معادن و ماشین‌آلات اکتشاف و حفاری با همدیگر همکاری کنند. 
وی ذخایر معدنی صربستان را قابل توجه خواند و این کشور را یکی از صادرکنندگان مس و برق دانست و بر همکاری نزدیکتر دو کشور در این حوزه‌ها تاکید کرد. 
همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در ادامه حضور در صربستان در ملاقات با وزیر معادن و انرژی صربستان، ایران را اولین کشور دنیا از نظر منابع نفت و گاز و پانزدهمین کشور جهان از حیث منابع معدنی خواند و ابراز امیدواری کرد که همکاری دو کشور در این حوزه‌ها بتواند مناسبات اقتصادی ایران و صربستان را وارد مرحله جدیدی کند.
محمد شریعتمداری،‌ آمادگی کشورمان را برای تبادل تجربه و دانش در حوزه اکتشاف و استخراج معادن اعلام و اظهار داشت که سازمان زمین شناسی ایران از معتبرترین و قوی ترین سازمان های موجود در منطقه خاورمیانه می باشد و از ظرفیت بالایی برای خدمت رسانی به کشورهای خارجی برخوردار است.
در پایان ملاقات، شریعتمداری از همتای صرب خود جهت سفر به ایران دعوت بعمل آورد که مورد پذیرش وزیر صرب قرار گرفت.
جمهوری صربستان واقع در منطقه بالکان غربی دارای معادن عظیم طلا، مس، سرب، روی و ذغال سنگ است. صربستان 25 درصد نفت و گاز مورد نیاز خود را از منابع داخلی تامین و بقیه آن را از خارج وارد می‌کند.