میدان نفتی سوسنگرد به 900 میلیون دلار سرمایه نیاز دارد

979  تعداد بازدید   |   پنجشنبه 20 اردیبهشت ماه 1397

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت توسعه نفت و گاز گسترش ایرانیان (ایدرو اویل) گفت: برای توسعه میدان نفتی سوسنگرد تا سقف تولید روزانه 30 هزار بشکه در 2 فاز به 900 میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز است.

میدان نفتی سوسنگرد به 900 میلیون دلار سرمایه نیاز دارد

به گزارش ایدرواویل، «نصرالله زارعی» روز (چهارشنبه) در حاشیه آخرین روز برگزاری بیست‌ و سومین نمایشگاه بین‎المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: این شرکت بخشی از سرمایه لازم را با جذب فاینانس خارجی تامین می کند و بخشی دیگر با تامین مالی منابع خارجی از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) محقق می شود.
میدان نفتی سوسنگرد در 45 کیلومتری شمال غرب شهر اهواز و 20 کیلومتری جنوب غربی میدان اهواز در منطقه دزفول شمالی و در جنوب خط جبهه چین ‌های زاگرس قرار دارد. 
این میدان در جنوب میدان بند کرخه و شمال شرقی میدان جفیر واقع شده و امتداد ساختاری آن مشابه میدان های نفتی منصوری و آب تیمور است.
زارعی یادآوری کرد تفاهمنامه همکاری و مشارکت در توسعه میدان نفتی سوسنگرد بین ایدرو اویل و شرکت هندی «او.ان.جی.سی ویدش» در اسفندماه پارسال و قرارداد مشابهی با شرکت «زاروبژ نفت» روسیه در بهمن ماه گذشته امضا شد.
وی اضافه کرد: این تفاهمنامه در قالب قراردادهای جدید نفتی (آی.پی.سی) تنظیم شد و از هفته آینده جلسه های مدیریتی برای تشکیل شرکت مشترک (جوینت ونچر و تعیین چگونگی تامین مالی و سهم شرکا برگزار می شود.
«هدف از انعقاد این تفاهمنامه ها، امکان تشکیل کنسرسیوم و همچنین پیش بینی نتایج مذاکره ها اعلام شده است».

** رغبت شرکت های اروپایی به حضور در بخش انرژی ایران 
مدیرعامل شرکت توسعه نفت و گاز گسترش ایرانیان تصریح کرد: به دلیل نقش ایران در تامین امنیت انرژی، شرکت های اروپایی نیز به حضور در کشور ما رغبت دارند. درباره همین پروژه نیز پیش از روس ها و هندی ها، با لهستانی ها و ایتالیایی ها مذاکره کردیم که به نتیجه نرسید.
«البته اروپایی ها بیشتر به حضور در زیرپروژه ها (از جمله حفاری و غیره) که با ریسک کمتری همراه است، مایلند».
وی با اشاره به انجام مطالعات فنی از سوی یک شرکت اتریشی در این پروژه، تاکید کرد از فناوری های روز جهان برای اجرای این پروژه برخورداریم و مطابق همه قراردادهای جدید نفتی مانند همین پروژه، انتقال فناوری صورت می گیرد.
زارعی ادامه داد: در این قرارداد داخلی سازی دستکم 51 درصدی پیش بینی شده است که تا پایان فاز نخست پروژه به حدود 80 درصد می رسد اما درصد داخلی سازی در مرحله دوم به انتخاب شیوه افزایش تولید وابسته است که نیاز به فناوری در آن مشخص می شود.

** لزوم تسهیل تامین مالی
زراعی بیان داشت: اکنون بانک یا صندوق چندانی نداریم که بتواند به تامین مالی پروژه های بزرگ پرداخته و نیازهای مالی آنها را مرتفع سازد؛ بر این اساس از دولت و مجلس انتظار داریم شرایطی را فراهم کنند که بتوانیم از سرمایه گذاری خارجی استفاده کنیم.
به گزارش ایرنا، بیست‌ و سومین نمایشگاه بین‎المللی صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور 1053 شرکت ایرانی و 600 شرکت خارجی از 37 کشور دیگر شانزدهم اردیبهشت گشایش یافت و امروز به کار خود پایان می دهد.
مهمترین هدف برگزاری این نمایشگاه، تلاش برای جذب سرمایه‌ و انتقال فناوری و معرفی شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی است.
نمایندگان جمهوری آذربایجان، اتریش، اسپانیا، آلمان ، امارات، انگلیس، ایتالیا، بلژیک، ترکیه، جمهوری چک، چین، روسیه، ژاپن، سوئد، سوئیس، فرانسه، کرواسی، کره جنوبی، لهستان، هلند، هند، فنلاند، هنگ کنگ، بحرین، قزاقستان، موناکو، کانادا، لیختن اشتاین، عمان، دانمارک، تایوان، آمریکا، نروژ، استرالیا، برزیل، مالزی و سنگاپور در این نمایشگاه شرکت کرده اند.
چین، آلمان، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، روسیه، ژاپن، کره‌جنوبی، اتریش و هلند پاویون اختصاصی دارند.