روسیه به فناوری جدیدی در استخراج نفت دست یافت

454  تعداد بازدید   |   یکشنبه 2 اردیبهشت ماه 1397

متخصصان روس از فناوری جدیدی در حوزه انرژی خبر می دهند که حجم استخراج نفت از میدان های نفتی را تا دوبرابر افزایش می دهد و باعث زنده شدن میدان هایی می شود که به دلیل حجم پایین استخراج تعطیل شده یا در آستانه تعطیلی قرار دارند.

روسیه به فناوری جدیدی در استخراج نفت دست یافت

به گزارش ایدرو اویل  به نقل از شبکه تلویزیونی «رن.تی.وی» روسیه، کنستانتین رودیاک مدیر مرکز توسعه و تحقیقات شرکت نفت و گاز روسیه درباره این فناوری جدید گفت: کار اصلی این اختراع که «پروپانت پلیمری» نام گرفته است، کم کردن هدر رفت نفت از طریق کم کردن فاصله بین حفره های داخل چاه است که باعث می شود نفت بیشتری به سطح زمین منتقل شود.
به گفته متخصصان روسی این ماده فوق العاده متراکم با نفوذ به درون شکاف های ایجاد شده در نتیجه شکست هیدرولیکی در فرایند استخراج نفت، بازدهی چاه های نفتی را بالا می برد. 
«رستم تانکایف» عضو کمیته راهبردی و توسعه مجموعه انرژی و سوخت اتاق بازرگانی و صنایع روسیه درباره این فناوری جدید گفت: با این روش ذخایر نفتی (روسیه) 11 میلیارد تن، یعنی معادل 60 درصد از کل ذخایر فعلی بیشتر خواهد شد. 
وی همچنین به ارزان بودن این فناوری اشاره کرد و اظهار داشت: به دلیل آماده بودن زیر ساخت ها، تنها با کمی تغییر در فناوری می توان نفت بیشتری استخراج کرد. 
به گزارش ایرنا، این فناوری قرار است برای اولین بار به صورت عملی در ساموتلورسکی به کار گرفته شود و در صورت موفقیت آمیز بودن، این میدان نفتی که براساس تخمین ها هنوز یک میلیارد تن نفت قابل استخراج دارد، جان تازه ای خواهد گرفت.
دانشمندان روسی معتقدند که این کشف می تواند زندگی دوباره ای به بسیاری از میدان هایی بدهد که به دلیل پایین بودن حجم استخراج نفت تعطیل شده یا در خطر تعطیلی قرار دارند. 
میدان نفتی ساموتلورسکی یکی از بزرگترین منابع نفتی روسیه و جهان است.