پکن و هند نگران از آینده قیمت نفت

533  تعداد بازدید   |   شنبه 25 فروردین ماه 1397

«دارمندرا پرادان» وزیر نفت هند تاکید کرد، کشورش قصد دارد با ترکیب قدرت خرید نفت خود با چین، قیمت گذاری این محصول در بازار های جهانی را تحت تاثیر قرار دهد.

پکن و هند نگران از آینده قیمت نفت

به گزارش ایدرواویل، روزنامه 'اکونومیک تایمز' روز جمعه نوشت، وزیر نفت هند در دیدار با «وانگ ایلین» رئیس شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی ) افزود، به رغم اینکه چین و هند در این زمینه اهداف خاص خود را دنبال می کنند، اما دارای منافع مشترک هستند. 
وی تصریح کرد: مصرف کنندگان بزرگ می توانند تاثیر گذار باشند و قیمت نفت را به سمت منطقی شدن بکشانند. پکن نیز نگران قیمت نفت برای مصرف کنندگان آسیایی است.
هند پیش از این نیز در خصوص قیمت بالای نفت برای مصرف کنندگان آسیایی در مقابل کشور های غربی ابراز نگرانی کرده بود.
این اولین باری نیست که دهلی نو و پکن به دنبال ترکیب قدرت خرید نفت خود برای کاهش قیمت این محصول در بازار های جهانی هستند. اما تلاش های پیشین دو کشور به دلیل تنش در روابط و رقابت شدید آنها در عرصه اقتصاد موفقیت آمیز نبوده است.
نارندرا مودی نخست وزیر هند روز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس مجمع جهانی انرژی در دهلی نو اعلام کرد، هند در 25 سال آینده عامل اصلی تقاضا برای انرژی در جهان خواهد بود.
وی در ارتباط با بخش سوخت های هیدرو کربنی خواهان قیمت گذاری عادلانه برای نفت در بازار های جهانی که به نفع مصرف کننده و تولید کننده باشد، شد. وی همچنین اعلام کرد جهان باید به سوی یک بازار شفاف برای نفت و گاز که در راستای تامین منافع بشریت باشد حرکت کند.
مجموع تقاضای نفت خام هند حدود 4.6 میلیون بشکه در روز است که این کشور را در رتبه سومین مصرف کننده بزرگ جهان پس از آمریکا و چین قرار می‌دهد. 
این کشور به دلیل پیشرفت سریع اقتصادی، افزایش طبقه متوسط جامعه و افزایش خرید وسایل نقلیه موتوری، به انرژی زیادی نیاز دارد.
آژانس بین المللی انرژی پیش بینی می کند که تا سال 2040 هند یک چهارم از انرژی تولیدی جهان را مصرف کند.