پژوهشگاه نفت در طراحی فاز ارزیابی ۲ میدان با مدیریت اکتشاف همکاری می‎کند

1102  تعداد بازدید   |   سه شنبه 21 فروردین ماه 1397

پژوهشگاه صنعت نفت در طراحی فاز ارزیابی میدان نفتی سپهر و میدان گازی گردان، با مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران همکاری می‎کند.

پژوهشگاه نفت در طراحی فاز ارزیابی ۲ میدان با مدیریت اکتشاف همکاری می‎کند

به گزارش ایدرواویل به نقل از پژوهشگاه صنعت نفت، تورج بهروز، رئیس پژوهشکده مطالعات مخازن و توسعه میدان‌های پژوهشگاه از همکاری مشترک این مجموعه با مدیریت اکتشاف خبر داد و گفت: این همکاری در مسیر تکمیل زنجیره ارزش بالادستی که شامل فاز‌های اکتشاف، ارزیابی، توسعه و تولید است و در زمینه طراحی فاز ارزیابی در ۲ میدان انجام می‌شود. 

وی افزود: فاز ارزیابی مشتمل بر شناسایی و کمی کردن عدم قطعیت‌های زمین‌شناسی و مخزنی از یک‌سو و روش‌های مواجهه با این عدم قطعیت‌ها از سوی دیگر است. به عبارت دیگر، فاز ارزیابی عبارت از مدیریت ریسک و عدم قطعیت است.

بهروز با تاکید بر همکاری تنگاتنگ با بدنه کارشناسی کارفرما از طریق برگزاری کارگاه‌های متعدد به‌منظور تبادل دانش برای استخراج RFP، تصریح کرد: این نشست‌ها با هدف ارزیابی کارشناسان پژوهشگاه از مشکلات میدان‌ها از یک‌طرف و آشنایی کارفرما با توانمندی‌های این پژوهشگاه با هدف تعریف دقیق چارچوب‌های پروژه از سوی دیگر برگزار شده است.

وی با تاکید بر این‌که در میدان‌هایی که به درستی فاز ارزیابی انجام نشود و شناخت کافی از میدان در دست نباشد، زمان و هزینه فاز توسعه بسیار بالا خواهد رفت، تصریح کرد: در این پروژه‌ها،با استفاده از توصیف مخزن، الگوسازی‌های استاتیکی، شکاف و دینامیکی، سناریوهای مختلف طراحی و با تحلیل پیشرفته عدم قطعیت، ریسک توسعه میدان به صورت کمی محاسبه می‌شود و عدم قطعیت‌ها کاهش می‌یابد.