زنگنه: مجلس اجازه دهد سالی 30 میلیارد دلار قرارداد داخلی منعقد کنیم

1423  تعداد بازدید   |   دوشنبه 20 فروردین ماه 1397

وزیر نفت از مجلس شورای اسلامی خواست برای حمایت از تولید اجازه دهد این وزارتخانه سالی 30 میلیارد دلار قرارداد داخلی منعقد کند که اگر این 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود حداقل 50 درصد آن به ایرانی ها می رسد.

زنگنه: مجلس اجازه دهد سالی 30 میلیارد دلار قرارداد داخلی منعقد کنیم

به گزارش ایدرو اویل، بیژن نامدار زنگنه روز دوشنبه در نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی مجلس با عنوان نحوه حمایت از کالای ایرانی که رییس مجلس و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز حضور داشتند، افزود: توان کشور در استفاده از تولیدات داخلی تجهیزات صنعت نفت در سال 97 قابل مقایسه با توان کشور در سال 76یا 77 نیست. 
وی یادآور شد: در سال 76 حتی الامکان یک متر لوله گذاری دریایی را نداشتیم ولی اکنون روزانه حداقل یک کیلومتر لوله گذاری دریایی را می توانیم، انجام دهیم. همچنین چندین شرکت داخلی در حوزه ساخت تجهیزات نفتی فعالیت دارند که با وجود آ ها کسی به خارج از کشور سفارش نمی دهد.
وزیر نفت گفت: پیشرفت های قابل توجهی در ساخت تجهیزات صنعت نفت داریم که از جمله آنها می توان به ساخت توربین ها، سکوها و عرشه اشاره کرد.
زنگنه افزود: مجلس شورای اسلامی خصوصا رییس مجلس در زمینه توسعه فاز 11 پارس جنوبی به خوبی حمایت کردند، در مناقصه های چهار میلیارد دلاری هیچ اجباری برای استفاده از تولید داخلی نبود ولی 70 درصد شرکت های ایرانی برنده شدند و 80 درصد ارزش سهم متعلق به ایرانی ها شد.
وی گفت: در حوزه صنعت نفت اگر می خواهیم پیشرفت داشته باشیم، باید تقاضا ایجاد کنیم، براساس آنچه مصوب شده باید 200 میلیارد دلار در حوزه صنعت نفت سرمایه گذاری شود و به همین جهت تلاش زیادی را برای قراردادهای نفتی انجام دادیم زیرا ریشه تولید داخلی در این است که جریان سرمایه گذاری را فعال کنیم.
وزیر نفت ادامه داد: در سال 90 و 91 حدود 42 میلیارد دلار سرمایه گذاری کردیم، بیشتر این منابع صرف هدفمندی یارانه ها می شود و لازم است که در زمینه صنعت نفت باز هم سرمایه گذاری کنیم، زیرا شرکت نفت با وجود کاهش قیمت نفت هر چه که داشت صرف حوزه یارانه ها شد.
وی افزود: در حال تهیه طرحی هستیم تا 6 میلیارد دلار از داخل اعتبار معادل ریال دریافت کنیم، البته با آن طرفی که این مبلغ را دریافت کرده ایم دلار را به روز حساب می کنیم تا تولید نفت اضافه شود.
وزیر نفت ادامه داد: لیست کالاهایی که باید از داخل تهیه شوند را تهیه کردیم با این وجود اگر 4 میلیارد دلار به پیمانکاران بدهیم وضعیت مطلوبی خواهند یافت و چرخه سرمایه گذاری به جریان می افتد.
وی افزود: قراردادی 556 میلیون یورویی برای ساخت لوله های ویژه در ایران منعقد کرده ایم، این قرارداد از جمله قراردادهای خوب بوده است.
وی گفت: وزارت نفت در بسیاری از پروژه ها خریدار کالا نیست، بلکه در این زمینه ها به صورت بسته درخواست می کنیم تا تاسیساتی رابرای ما بسازند و مشخص می کنیم چه تجهیزاتی را باید از داخل خریداری کنند.
زنگنه خاطرنشان کرد: شرکت های خارجی با دانشگاه های ایران در ارتباط هستند، از شرکت های پیمانکاری ایرانی نیز در مناقصات دعوت می کنیم و امتیازاتی را برای شرکت های داخلی قائل می شویم.
زنگنه افزود: در مسئله قیمت، کیفیت و زمانبندی در رقابت محصولات داخلی با محصولات خارجی موثر است و اگر می خواهیم شرکت های داخلی در سطح منطقه قدرت رقابت داشته باشند باید کیفیت محصولات سطح داخل ارتقاء یابند.
وی اضافه کرد: درخواست ما از مجلس برای حمایت از تولید داخلی این است که سالی 30 میلیارد دلار قرارداد منعقد کنیم که اگر این 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شود حداقل 50 درصد آن به ایرانی ها می رسد.
زنگنه ادامه داد: یکی از اهداف گازرسانی به روستاها ایجاد رضایت و اشتغال بود زیرا هیچ تجهیزاتی از خارج وارد نشد و تمامی این پروژه با استفاده از تجهیزات تولید داخل انجام شد و پنج میلیون خانواری که به آنها گازرسانی شد حداقل 15 میلیون بخاری خریداری کردند که نشان می دهد جریان سرمایه گذاری با این اقدام فعال شد.
به گزارش ایرنا، نشست کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی مجلس با عنوان نحوه حمایت از کالای ایرانی امروز با حضور علی لاریجانی رییس مجلس ، بیژن زنگنه وزیر نفت و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.