تولید از طرح توسعه لایه نفتی پارس‎جنوبی با فناوری بالا صورت می‎گیرد

844  تعداد بازدید   |   دوشنبه 6 فروردین ماه 1397

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه سفر نوروزی خود به عسلویه به همراه مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، در جریان بازدید از طرح توسعه لایه نفتی و گازی پارس جنوبی گفت: توسعه و تولید از لایه نفتی پارس جنوبی توسط شناور پالایشی FPSO، برای اولین بار در ایران و با همراهی فناوری بالا صورت می گیرد.

تولید از طرح توسعه لایه نفتی پارس‎جنوبی با فناوری بالا صورت می‎گیرد

به گزارش ایدرو اویل به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، علی کاردر در نخستین سالروز آغاز برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی، باحضور در کشتی پالایشگر نفتی FPSO مستقر در لایه نفتی و طی بازدید میدانی از این کشتی ، از تاسیسات پالایشی و فرایند برداشت و صادرات نفت از این حوزه پارس جنوبی دیدن کرد.

وی با یادآوری افتتاح رسمی فاز اول بهره برداری از این طرح  در سال گذشته، گفت: فرایند برداشت، پالایش و صادرات نفت از لایه نفتی پارس جنوبی توسط یک شناور پالایشی و با همراهی فناوری بالا برای نخستین بار در منطقه و در میدان مشترک پارس جنوبی صورت می گیرد، از این رو در آغاز سال نو ضمن بازدید از این فرایند با همکاران صنعت گر خود در شناور FPSO دیداری داشتیم .

کاردر با تاکید بر اهمیت توسعه صنایع بالادستی در شرکت ملی نفت ایران، به نقش مهم شرکت نفت و گاز پارس به عنوان یکی از قطب های پیشبرد این نقش اشاره کرد و افزود: این شرکت به دلیل سابقه طولانی در زمینه اجرای طرح های توسعه ای توانسته است در حوزه راهبری طرح های EPC موفق عمل کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران درباره اهمیت توسعه میادین مشترک برای کشور و ضرورت توجه به این میادین از سوی مقامات عالی کشور گفت: به دلیل این حسن توجه و اهمیت تولید انرژی مصرفی کشور، تلاش بسیاری در زمینه تامین منابع مالی و شتاب در اجرای طرح های بالادستی صنعت نفت صورت گرفت که خوشبختانه هم اکنون شاهد اجرای مراحل پایانی طرح های در حال توسعه پارس جنوبی هستیم.

کاردر همچنین در ادامه بازدید از منطقه عملیاتی پارس جنوبی و باهدف دیدار با کارکنان سکوهای دریایی مدیریت عملیات تولید، در جمع کارکنان سکوی SPQ۱ حضور یافت .

وی با حضور در جلسه تشریح وضعیت عملیات تولید سکوهای دریایی، گزارشی از میزان تولید در سال گذشته، وضعیت تعمیرات و نگهداری تاسیسات و چالش های پیرامون منابع انسانی کارکنان شاغل در سکوها از سوی رئیس عملیات تولید سکوی فاز یک دریافت کرد.

کاردر ضمن تبریک آغاز سال نو به کارکنان عملیات تولید سکوهای گازی پارس جنوبی ، تامین پایدار و بدون توقف گاز از میدان مشترک را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: کار و تلاش شما کارکنان، جهادگونه و دارای ابعاد معنوی بالا است و قدردانی زبانی در مقابل این کار عظیم ناچیز است.

در ادامه مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس نیز ضمن تبریک سال نو ، از تلاش کارکنان سکوهای دریایی و نقش آنها در تامین ٧٠ درصد از گاز مصرفی کشور قدردانی کرد.