نوسازی صنعتی در سال 97 اولویت وزارت صنعت است

696  تعداد بازدید   |   پنجشنبه 3 اسفند ماه 1396

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این که نوسازی صنعتی در سال 97 اولویت این وزارت خانه است، افزود: یکی از مهمترین کارهای سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی توجه به نوسازی صنعتی در کشور است.

نوسازی صنعتی در سال 97 اولویت وزارت صنعت است

به گزارش ایدرو اویل به نقل از ایرنا، محمد شریعتمداری در همایش تقدیر از صادرکنندگان برتر صنایع کوچک با اشاره به این که 9 هزار میلیارد تومان از منابع فروش اموال و دارایی های ایدرو و ایمیدرو به این سازمانهای توسعه ای داده می شود، خاطر نشان کرد: از 85 هزار واحد صنعتی کشور بخش اعظمی صنایع کوچک و متوسط هستند و بیش از نیمی از آنها در شهرک های صنعتی استقرار دارند.

شریعتمداری با بیان این که امکان توجه بیشتر به واحدهای کوچک و متوسط به خاطر استقرار آنها در شهرک ها و نواحی صنعتی به خوبی فراهم است، این مهم باید مورد توجه و اهتمام قرار بگیرد، گفت: موضوع صنایع کوچک بعد از ادغام سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی به محاق رفته است، بیشتر وقت و توان صرف موضوع شهرکها می شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این که در دولت دوازدهم تلاش می کنیم به SME ها توجه ویژه داشته باشیم، برای توسعه متوازن مدیون واحدهای صنعتی کوچک هستیم، این واحدها در نقاط مختلف کشور و حوزه های پیرامون پراکندگی وسیعی دارند و برای توسعه متوازن پر اهمیت هستند، افزود: واحدهای کوچک و متوسط(sme)ها با سرمایه گذاری کمتر نسبت به واحدهای بزرگتر تلاش برای اشتغالزایی بیشتر می کنند، در بسیاری از کشورهای دنیا بار سنگین توسعه بر دوش واحدهای کوچک اقتصادی است.

شریعتمداری با ورود استارت آپها صنایع کوچک جایگاه ویژه ای پیدا کردند، کمترین معوقات بانکی مربوط به صنایع کوچک است، مخاطرات بانک ها برای پرداخت به SME ها کمتر است، گفت: تلاش می شود به موضوع صادرات گرا بودن واحدهای کوچک و متوسط در دولت دوازدهم توجه جدی تر شود، جایزه صادراتی که از گردونه عملکرد اقتصادی خارج شده بود در سال 97 احیا خواهد شد، 1500 میلیارد تومان منابع برای جوایز صادراتی به تصویب مجلس رسیده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ایجاد مشوقهای ویژه برای ایجاد تنوع در محصولات صادراتی از اهداف ما است، در سالهای گذشته به واحدهایی که برای اولین بار کالا صادر می کردند مشوقهایی می دادیم.

شریعتمداری با بیان این که علاوه بر تنوع تولید، تنوع جغرافیای صادراتی نیز باید مورد اهمیت واقع شود، در سالهای قبل این مهم در کشورهای آفریقایی انجام می شد که باید دوباره از سر گرفته شود، اضافه کرد: 70 هزار میلیارد تومان منابع حاصل از فروش اموال و دارایی های ایدرو وایمیدرو در دوره های پیشین بود که سال آینده 9 هزار میلیارد تومان از این منابع به این سازمانهای توسعه ای برای مشارکت با واحدهای دیگر داده می شود، اولویت این منابع واحدهای تولیدی صادرات گرای دانش بنیان است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان خاطرنشان کرد: از کمک های فنی و اعتباری برای کاهش نرخ سود تسهیلات اعطایی به واحدهایی که می خواهند نوسازی کنند استفاده می شود، امیدوارم سال آینده، سال رونق تولید برای همه واحدهای صنعتی و تولیدی باشد.