امضاء تفاهمنامه توسعه میدان نفتی سوسنگرد بین ایدرو اویل و زاروبژ نفت روسیه

1687  تعداد بازدید   |   شنبه 28 بهمن ماه 1396

طی مراسمی تفاهمنامه همکاری و مشارکت در توسعه میدان نفتی سوسنگرد بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت زاروبژ نفت روسیه امضاء شد.

امضاء تفاهمنامه توسعه میدان نفتی سوسنگرد بین ایدرو اویل و زاروبژ نفت روسیه

به گزارش ایدرو اویل، طی مراسمی با حضور مدیران ارشد سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( ایدرو ) و شرکت زاروبژ نفت روسیه ( ZARUBEZHNEFT ) تفاهمنامه همکاری و مشارکت در توسعه میدان نفتی سوسنگرد امضا شد.

مهندس نصراله زارعی، مدیرعامل شرکت توسعه نفت و گاز گسترش ایرانیان ( ایدرو اویل) پس از پایان مراسم امضا تفاهمنامه همکاری و مشارکت در توسعه میدان نفتی سوسنگرد در رابطه با تفاهمنامه امضا شده گفت: بعد از امضاء تفاهمنامه مطالعه توسعه میدان نفتی سوسنگرد با مشارکت شرکت ملی نفت ایران و اخذ اطلاعات فنی، مطالعات بالادستی میدان توسط کارشناسان ایدرو اویل و شرکت HOT ENG اتریش به عنوان مشاور در تهیه MDP توسعه میدان در دستور کار قرار گرفت.

به گفته مدیرعامل ایدرو اویل، با اقدامات صورت گرفته تا کنون در رابطه با میدان نفتی سوسنگر، پیش بینی می شود در اوایل اسفند ماه امسال پیشنهاد فنی توسعه میدان این میدان نفتی از سوی ایدرو اویل به شرکت ملی نفت ایران ارائه شود.

مهندس زارعی در ادامه با بیان ضرورت جذب سرمایه گذار و انتخاب شریک معتبر خارجی افزود: در طی ماه های گذشته شرکت ایدرو اویل با شرکتهای متعدد که دارای اعتبار لازم در این حوزه هستند مذاکره نموده و نتیجه مذاکرات اولیه منتهی به عقد تفاهمنامه همکاری و مشارکت با شرکت زاروبژ نفت روسیه شده است.

به گفته مدیرعامل شرکت ایدرو اویل، بر اساس مذاکرات صورت گرفته بین ایدرو اویل و زاروبژ نفت روسیه، موافقت شد کارگروه تخصصی مشترک در اسرع وقت تشکیل و در صورت جمع بندی و توافق نهایی دو شرکت متفقا جهت مذاکره و اخذ قرارداد توسعه با شرکت ملی نفت ایران اقدام کنند.

نصراله زارعی سپس در خصوص مشخصات میدان نفتی سوسنگرد و توان تولید در میدان نفتی سوسنگر گفت: میدان نفتی سوسنگرد در 45 کیلومتری شهر اهواز و جزء میادین اکتشافی جدید است که بر اساس  برآوردهای اولیه توان تولید حدود 30 هزار بشکه در روز در دو فاز توسعه را خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ایدرو اویل، برآورد اولیه میزان سرمایه گذاری مورد نیاز در میدان نفتی سوسنگر را 900 میلیون دلار اعلام کرد.

به گزارش ایدرو اویل، میدان نفتی سوسنگرد در 45 کیلومتری شمال غرب شهر اهواز و 20 کیلومتری جنوب غربی میدان اهواز در منطقه ی دزفول شمالی و در جنوب خط جبهه چین‌های زاگرس (Zagross Deformation Front) واقع شده است این میدان در جنوب میدان بندکرخه و شمال شرقی میدان جفیر واقع شده و امتداد ساختاری آن مشابه میادین نفتی منصوری و آب تیمور می‌باشد.

در این میدان سه مخزن وجود دارد؛ مخزن آسماری که براساس آزمایشات F.B.DST دارای نفت سنگین با درجه API برابر 16 می باشد، مخزن بنگستان که شامل ایلام و سروک بوده و براساس آزمایشات F.B.DST به ترتیب دارای نفت با سنگینی 22.5 و 17.5 درجه API می باشد و مخزن فهلیان که طبق نمودارهای پتروفیزیکی گرفته  شده نشانه هایی از وجود نفت را دارا می باشد.

 نفت هر سه سازند آسماری، ایلام و سروک که اهداف مخزنی مورد مطالعه در این پروژه هستند، سنگین می‌باشد. تاکنون در این میدان 3 حلقه چاه حفر شده‌است که چاه 1 در شمال‌غربی میدان تا سازند آسماری، چاه 2 در مرکز میدان تا انتهای سازند سروک و چاه 3 در بخش جنوب شرقی میدان تا سازند فهلیان حفر شده‌اند. در این میان چاه شماره 3، دو بار Side Track شده است.