تدوین دو سند برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور

257  تعداد بازدید   |   سه شنبه 6 آبان ماه 1399

وزیر نفت با اشاره به تدوین دو سند برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور گفت: نخستین سند مربوط به تولید و مصرف گاز تا افق ۱۴۲۰ و دومین سند نیز مربوط به نوسازی حمل و نقل عمومی و تغییر ترکیب سبد سوخت کشور است.

تدوین دو سند برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور

به گزارش ایدرواویل، «بیژن زنگنه» امروز (سه شنبه) در حاشیه حضور در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان این مطلب افزود: بیشتر موضوع های مطرح شده در این جلسه بر روی بحث عمران شهرها و روستاها و زیرساخت‌ها بود.

وی اضافه کرد: پیرامون تخصیص قیر رایگان برای راه‌های روستایی نیز بحث شد و تاکید کردم که وزارت نفت آمادگی کامل دارد تا قانونی که مجلس تصویب کرده را در صورت نهایی شدن اجرا کند تا رونقی در روستاها و شهرهای کوچک برای عمرانشان ایجاد شود.

زنگنه با بیان اینکه پرداخت بدهی‌های دولت به پیمانکاران بوسیله تهاتر با نفت نیز صحبت شد و دولت در این زمینه اقدام هایی انجام داده و تصمیم هایی گرفته و مشخص است که چه مسیری باید طی شود تا به نتیجه برسد.

وزیر نفت در ارتباط با موضوع گازرسانی به روستاها و شهرها هم گفت: صحبت هایی درمورد رعایت حریم خطوط لوله و تاسسیاست نفتی مطرح شد.

وی موضوع تدوین دو سند برای بهینه‌سازی مصرف سوخت در کشور را یادآور شد و افزود: یک سند در مورد تراز مصرف و تولید گاز تا افق ۱۴۲۰ است که در آن بطور جدی بهینه‌سازی دیده شده و ‌در این زمینه به ویژه مبحث ۱۹ ساختمان مورد توجه قرار گرفته است.

زنگنه سند دوم را مربوط به سوخت حمل و نقل عمومی و نوسازی ناوگان حمل و نقل دانست و گفت: بر اساس این سند ترکیب سبد سوخت‌ها و حمل و نقل کشور مشخص شده است.

وی مباحث دیگر را مربوط به توسعه اکتشاف و گازرسانی در مناطق و توسعه پتروشیمی و صنایع پایین دستی عنوان کرد و افزود: در مجموع جلسه مفیدی بود.

به گزارش ایرنا،  بیژن زنگنه وزیر نفت در جلسه علنی در اواخر شهریورماه امسال در مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه‌ی گزارشی از عملکرد وزارت نفت و برنامه‌های توسعه گفته بود: امروز کشور در جنگ تمام عیار اقتصادی که از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی با همکاری متفقین‌شان بر ملت ایران تحمیل شده، قرار داریم و آنها می‌کوشند تا بر ابعاد این تحریم بیفزایند. اکنون لازم است همانند دوران دفاع مقدس همه ارکان نظام به ویژه دولت و مجلس شورای اسلامی با هم‌اندیشی به صورت یکپارچه عمل کنند.

وی افزود:گزارشی در زمینه برنامه‌های وزارتخانه در ارتباط با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در هشت محور به نمایندگان ارائه شد که افزایش ظرفیت تولید در میادین مشترک نفتی، دوری از خام‌فروشی و توسعه صنعت پتروشیمی، توسعه گازرسانی، افزایش صادرات گاز، حمایت از ساخت داخل و شرکت‌های دانش‌بنیان، جمع‌آوری گازهای مشعل نفت، مقابله با تحریم‌ها و ریل‌گذاری برای آینده از جمله محورهایی است که وزارت نفت در آن برنامه‌ریزی داشته است و گزارش آن به نمایندگان ارایه شد.