مدرس خیابانی: بندرچابهار سومین قطب تجاری ایران خواهد شد

294  تعداد بازدید   |   جمعه 20 تیر ماه 1399

سرپرست وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت: بندر چابهار با توجه به زیرساخت‌ها، ظرفیت‌ها و موقعیت راهبردی بزودی سومین قطب تجاری ایران خواهد شد و در کنار بندرعباس و بندر امام قرار خواهد گرفت.

مدرس خیابانی: بندرچابهار سومین قطب تجاری ایران خواهد شد

به گزارش ایدرواویل به نقل از ایرنا، حسین مدرس خیابانی روز جمعه در نشست کارگروه اقتصادی سیستان و بلوچستان در چابهار اظهارداشت: چابهار فرصت خوبی برای ترانزیت کالا و صادرات دارد و باید تمامی فرایندها را تسهیل تا زمینه بهره‌برداری آن بیشتر شود.

وی گفت: تکمیل فاز دوم کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر ضروری است چون این کارخانه زمانی چهار هزار نفر نیرو داشته و ما باید از تولید و اشتغال حمایت کنیم. 

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه مجوز کشت پنبه نیز از سوی جهاد کشاورزی در جنوب سیستان و بلوچستان صادر شده تا زنجیره کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر تکمیل شود.

وی بیان کرد: افتتاح کارخانه سیمان تیس راسک می‌تواند علاوه‌بر افزایش تولید و اشتغال موجب صادرات به کشور پاکستان شود.

مدرس خیابانی بیان کرد: بنیاد مستضعفان نیز در خصوص ورود روغن به عنوان کالای اساسی در زمینه زیرساخت‌ها و انبارهای نگهداری در بندرچابهار مشارکت می‌کند. 

وی ادامه داد: مرز ریمدان هم‌اینک بیش‌از ۱۲۰ کامیون صادرات کالا دارد چنانچه توجه به تکمیل زیرساخت‌های این مرز شود بیش‌از ۲ هزار کامیون قابلیت صادرات دارند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: معدن در سیستان وبلوچستان یکی از ظرفیت هاست و برای ما هم خیلی مهم است تا اکتشافات و فراوری و صادرات آنها را سریعتر انجام دهیم.

وی بیان کرد: گذرگاه‌های مرزی از ظرفیت‌های مهم برای توسعه هستند و ایران این ظرفیت را دارد تا از این پتانسیل‌ها استفاده کند.

مدرس خیابانی تصریح کرد: تجارت، معدن و صنعت در سیستان وبلوچستان هر کدام ظرفیت‌های مهمی دارند که در این فرصت تحریم‌های ظالمانه باید به نحو احسن استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه هزار میلیارد دلار کشفیات معادن در افغانستان است و چابهار این فرصت را دارد که این معادن را به کشورهای مختلف صادر کند، خاطرنشان کرد: هیچ محدودیتی در ایام کرونا برای تولید محصولات نداریم و همچنان در حال فعالیت برای رفع مشکلات و نیازهای بازار هستیم.

 

بندر خشک در پسکرانه نیکشهر موجب توسعه می‌شود

نماینده مردم شهرستان‌های چابهار، نیکشهر، قصرقند، کنارک و دشتیاری در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: چابهار به عنوان گنج پنهان همچنان محروم از امکانات و بروکراسی اداری است و مشکلات آن باید خارج از نوبت در خصوص تجارت، بازرگانی، حمل و نقل، صادرات و واردات مرتفع شود.

معین الدین سعیدی افزود: مرز ریمدان زیرساخت لازم را برای صادرات و واردات ندارد و همچنان از محرومیت شدید رنج می‌برد این در حالیست که کشور پاکستان در

آن طرف مرز زیرساخت‌های لازم دارد.

وی گفت: کالاهایی در بندرچابهار از یک سال گذشته وارد شده و همچنان مشکل ترخیص دارند که نیاز که تسهیل دارد.

نماینده حوزه انتخابیه چابهار در مجلس شورای اسلامی بر نظارت قیمت ها در بازار تاکید و افزود: قیمت ها در چابهار نسبت به سایر نقاط کشور خیلی بالاست و مردم برای تامین نیازهای اساسی با مشکل مواجه هستند.

امام جمعه موقت اهل سنت چابهار نیز از گرانی اجناس انتقاد کرد و گفت: کولر گازی‌هایی در بندر چابهار وارد شده و بعد از ماه‌ها به دلایل مختلف ترخیص نمی‌شود. 

مولوی عبدالواحد بزرگزاده بیان کرد: کالای اساسی در چابهار وارد می‌شود و به مرکز کشور ارسال و دوباره سهم چابهار و جنوب استان با هزینه حمل و نقل و گرانتر از آن منطقه دوباره به این منطقه می‌رسد که نیاز است سهم استان از همین‌جا اختصاص تا متحمل هزینه بارگیری و حمل و نقل اضافی نشود.

تجار و سرمایه گذاران نیز جابجایی پول، ارز و واردات و صادرات، خروج و ورود سرمایه گذار افغانستان را از مهمترین مشکلات پیش رو عنوان کردند. 

به گزارش ایرنا سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین همچنین از ظرفیت‌های بندرچابهار بازدید و از نزدیک از روند ترانزیت کالا بازدید کرد.

بازدید از مرز ریمدان، انبارهای مجتمع طریق القدس و کارخانه تن ماهی کنارک و ظرفیت‌های صادرات و واردات این شهرستان نیز بازدید کرد.