مدرس خیابانی: ۴۱ میلیارد دلار صادرات هدفگذاری کرده ایم

349  تعداد بازدید   |   پنجشنبه 5 تیر ماه 1399

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که برای سال جاری ۴۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی هدفگذاری کرده ایم و به همین منظور تمرکز خوبی روی کشورهای همسایه داریم.

مدرس خیابانی: ۴۱ میلیارد دلار صادرات هدفگذاری کرده ایم

به گزارش ایدرواویل به نقل از ایرنا، حسین مدرس خیابانی روز پنجشنبه در بازدید سرزده از یکی از واحدهای تولیدی و صنعتی در منطقه کمالشهر کرج با بیان اینکه هم اکنون ۸۰ درصد مرزهای تجاری کشورمان باز شده، افزود: با شیوع بیماری کرونا تمام مرزها مسدود شد که از حدود یک ماه پیش پایانه های مرزی یکی پس از دیگری  باز  شده و تجارت هم به حالت عادی برگشته است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: شکاف عمیقی بین صادرات ۲ ماهه اول سال جاری وجود داشت که این شکاف در خرداد ماه کاهش یافت و  در حال جبران عقب افتادگی ناشی از کرونا هستیم.

وی  با اشاره به قابلیت رفع مشکلات در حوزه اجتماعی از محل افزایش تولید، گفت: برای اینکه بتوانیم تحقق جهش تولید را در سال ۹۹ داشته باشیم و به آن برسیم، تامین مواد اولیه کارخانه ها  مهم  است.

مدرس خیابانی ادامه داد: کارخانه ها  به دلیل محدودیت های حوزه ارزی با مشکل تامین مواد اولیه روبرو هستند که وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش می کند تا بتواند از منابع دیگر مانند منبع ارز حاصل از صادرات مواد اولیه را تامین کند.

وی به موضوع صادرات نیز اشاره کرد و گفت: به دلیل مزیت  صادرات و نرخ ارزآوری آن درکشور ، برای تمام واحدهای تولیدی مسیر صادرات باز شده است ضمن آنکه در این مسیر افزون بر ارزآوری می توان به تامین مواد اولیه و خرید تجهیزات کارخانه ها همت گماشت.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت به موضوع ساخت و تولید داخل نیز اشاره کرد و افزود: بخشی از تولید ما از لحاظ مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات صنعتی دارای وابستگی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت تمام تلاش خود را می کند که از ظرفیت تولید داخلی برای رفع این وابستگی استفاده شود.

مدرس خیابانی اظهار داشت :در این زمینه نشست های مختلفی  با نهادهای پیشرو و صنایع دفاعی برگزار شده زیرا کشور ما  در حوزه صنایع نظامی و دفاعی استقلال صنعت دارد.

وی به میزان حمایت از  ساخت داخل اشاره کرد و گفت:  برای حمایت از تولید داخلی  حدود ۳.۲ میلیارد دلار  هدفگذاری کرده ایم.

سرپرست وزارت صنعت ، معدن و تجارت  اضافه کرد: در بخش تامین مواد اولیه ، صادرات و ساخت محصولات داخلی  در بخش خودرو،  صنایع فولادی ، غذایی ، لوازم خانگی و صنایع ماشین سازی برنامه های ویژ ای در دست اقدام داریم.

 وی بیان داشت:  ‌بخش عمده ای از ارقام تولیدی صنعتی کشور با وجود محدودیت ها در سه ماهه اخیر روند افزایشی داشته است که به عنوان مثال در بخش خودروسازی ۲۷ درصد و  لوازم خانگی بین ۵۰ تا ۱۵۰ درصد رشد تولید داشته ایم .

همچنین کشور در زمینه تولید  مواد شیمیایی و پتروشیمی افزایش تولید داشته است .

مدرس خیابانی پس از بازدید سرزده از کارخانه مواد غذایی دلپذیر به سمت استان قزوین حرکت کرد.