صرفه‌جویی ارزی ۳.۴ میلیون یورویی در نهضت ساخت داخل

198  تعداد بازدید   |   سه شنبه 16 اردیبهشت ماه 1399

وزیر صمت گفت: در یک سال گذشته بیش از سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو کاهش ارزبری برای کشور حاصل شده است.

صرفه‌جویی ارزی ۳.۴ میلیون یورویی در نهضت ساخت داخل

به گزارش ایدرواویلبه نقل از  وزارت صنعت، معدن و تجارت، 《رضا رحمانی》 با ارائه گزارشی از نتایج برنامه نهضت ساخت داخل در نخستین سالروز تصویب قانون "حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی" از سوی مجلس شورای اسلامی، افزود:  این موضوع با برگزاری ۱۰ میز تخصصی تعمیق ساخت داخل، انعقاد تفاهم‌نامه با سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها، اقدام شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی و همچنین شرکت‌های دانش بنیان برای داخلی‌سازی برخی قطعات و تجهیزات وارداتی، حاصل شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای تحقق راهبرد "رونق تولید" و ارایه فهرست نیازهای بخش تولید و ابراز خرسندی ایشان در این خصوص و تصریح و تاکید بر حل مسائل از طریق انعکاس نیازهای اعلام شده به دانشگاه‌ها و مراکز دانش، وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل برنامه عملیاتی "نهضت ساخت داخل" را در دستور کار قرار داد.

وی اظهار داشت: این برنامه عملیاتی دربرگیرنده اقدامات متنوعی برای داخلی سازی نیازها و قطعات واحدهای تولیدی از طریق به‌هم رسانی متخصصان، پژوهشگران، نخبگان و فعالان عرصه تولید با هدف کاهش وابستگی ارزی و به تبع آن مقابله هوشمندانه با تحریم‌های ظالمانه بوده است.

راه اندازی سامانه توانیران

رحمانی افزود: برای اجرای مفاد "قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی"، سامانه جامع توانیران با هدف احصا توانمندی های داخل کشور و همچنین احصا نیازمندی ها و تجمیع آنها ایجاد شد تا با بهم رسانی توانمندی ها و نیازمندی ها، زمینه استفاده از فرصت های ساخت داخل را بیش از پیش فراهم کند که در حال حاضر اطلاعات بیش از ۷۷ هزار واحد تولیدی در سامانه درج شده است.

 وی تاکید کرد: با هدف حمایت از تولید داخلی و حفظ و افزایش فرصت های شغلی در کشور، این وزارتخانه اقدام به اعمال مدیریت واردات با حذف حدود چهار هزار ردیف کالای خارجی دارای مشابه داخلی از سامانه تدارکات الکترونیکی دولت و ممنوعیت ثبت سفارش حدود هزار و ۶۵۰ قلم کالای غیر ضروری کرده است. برگزاری ۱۰ میز تخصصی ساخت داخل وی افزود: برای دستیابی به این اهداف تاکنون ۱۰ میز تخصصی ساخت داخل در صنعت خودرو و موتور سیکلت، پتروشیمی، برق، الکترونیک و مخابرات، مس و فولاد برگزار شده است.

رحمانی ادامه داد: تعمیق ساخت داخل طرح های تکرارپذیر و تبدیل خرید خارج به خرید داخل با پیگیری قانون حداکثر استفاده از خدمات تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی نیز با تلاش صنعتگران در صنایعی مانند پتروشیمی، نیروگاهی و صنایع معدنی توسعه یافته و از این طریق حدود ۲۸۰ میلیون یورو از خرید خارج به استفاده از تولیدات داخلی تبدیل شده است.

وی اعلام کرد: با اصلاح مناقصات و فرایند خرید خارجی، در بیش از ۸۵ مورد با تبدیل خرید کالا از خارج از کشور به داخل، امکان خرید از تولیدات ملی فراهم شده است.

امضای تفاهم نامه و قرارداد همکاری با سایر دستگاه ها

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در ادامه فعالیت های وزارت صنعت برای تحقق اهداف این نهضت، تفاهم نامه های کلان با سایر وزارتخانه ها و نهادهای اجرایی از جمله با وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی، قرارگاه خاتم الانبیا و غیره، در تولید کک سوزنی و اسفنجی، الکترود گرافیتی، ساخت ریل و واگن و غیره به امضا رسیده و افزایش میزان عمق ساخت داخل تجهیزات و ماشین آلات به عنوان مهمترین سرفصل این تفاهم نامه ها به ارزش بیش از ۹۹۶ میلیون یورو در حال عملیاتی شدن است.

رحمانی افزود: در این مدت اقدامات نهضت ساخت داخل در حوزه صنایع معدنی نیز در هشت مجتمع تولیدی با کاهش ارزبری بیش از ۱۵۲ میلیون یورو اجرایی شده است.

وی بیان کرد: تاکنون سه میز ساخت داخل با کاهش ارزبری ۲۸۲.۵ میلیون یورو برای داخلی سازی ۱۰۶ قطعه در صنعت خودرو، سه میز تخصصی در صنعت تجهیزات پتروشیمی با کاهش ارزبری ۱۴۳ میلیون یورو برای داخلی سازی ۳۹ قطعه و دو میز در صنعت برق الکترونیک و مخابرات با کاهش ارزبری ۱۲۳.۶ میلیون یورو برای داخلی سازی ۵۲ قطعه برگزار شده است.

وزیر صنعت گفت: سال گذشته میز ساخت داخل صنعت مس برای داخلی سازی ۱۸ قطعه و تجهیزات با کاهش ارزبری ۶۲۸ هزار یورو، میز ساخت داخل صنعت فولاد برای پنج محصول نهایی و یک خط تولید به ارزش ۴۴۳ میلیون یورو و پروژه داخلی سازی تولید لوله فلزی از تختال فولاد (API) با یک خط تولید با کاهش ارزبری ۲۵۰ میلیون یورو نیز به انجام رسیده است.

رحمانی خاطرنشان کرد: در این راستا، توسعه عمق ساخت داخل و تبدیل خرید خارجی به داخلی سازی در سه حوزه صنعتی پتروشیمی، فولاد و نیروگاهی با کاهش ارزبری ۳۰۵ میلیون یورو انجام شده است و همچنین در اقدام مشترک با وزارت راه و شهرسازی در ۱۰ حوزه با کاهش ارزبری ۷۰۵.۷۵ میلیون یورویی همراه بوده است.

برگزاری نخستین نمایشگاه های فرصت های ساخت داخل و رونق تولید

وی گفت: برای تحقق حداکثری اهداف این برنامه تیرماه پادپرسال دستورالعمل برگزاری نخستین نمایشگاه های فرصت های ساخت داخل و رونق تولید در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در گروه های صنعتی صنایع خودرو، قطعات لوازم خانگی، صنایع معدنی (فلزی و غیرفلزی)، صنایع دریایی، مخابرات، صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت و در این نمایشگاه ۲۰۲ تفاهم نامه همکاری بین کارفرمایان با تأمین‌کنندگان و شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد شد و قرارداد ساخت داخل ۲۵ قلم کالا به امضا رسید.

رحمانی افزود: در این نمایشگاه تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای تامین نیاز مالی واحدهای صنعتی و همچنین تفاهم نامه ای با صدا و سیمای جمهوری اسلامی به منظور ترویج کالای ایرانی و نهضت ساخت داخل به امضا رسید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان تاکید کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده در سال ۹۹ این برنامه با اولویت کاهش ارزبری ۳.۲ میلیارد یورویی در دستور کار است که در مجموع با اجرایی شدن پروژه های این برنامه در سال ۱۴۰۰، بیش از ۱۰ میلیارد یورو انواع کالا و تجهیزات در کشورمان داخلی سازی خواهند شد.