همه پهنه‌های اکتشاف معدنی به ایمیدرو واگذار شود

129  تعداد بازدید   |   شنبه 11 آبان ماه 1398

رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) خواستار واگذاری تمامی پهنه‌های اکتشافی معدنی در سطح کشور به این سازمان شد تا پس از شناسایی ذخایر مربوطه در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

همه پهنه‌های اکتشاف معدنی به ایمیدرو واگذار شود

به کزارش ایدرواویل به نقل از ایرنا، «خداداد غریب پور» روز شنبه در نشست تخصصی بخش معدن و صنایع معدنی در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن و صنایع معدنی، ماشین آلات، تجهیزات و صنایع وابسته در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، افزود: ایمیدرو در دولت یازدهم برنامه اکتشافی در گستره ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع را اجرا کرد و اکنون ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع در دستور کار قرار دارد که در مجموع ۶۵۰ هزار کیلومتر از پهنه‌های قابل اکتشاف را در بر می‌گیرد.
وی تصریح کرد: امروز در ۳۰ استان پهنه‌ها در اختیار قرار گرفته و کنسرسیوم بخش خصوصی نیز در زمینه اکتشاف وارد عمل شده و این، پایه کار معدنی است و باید به شکل مستمر تداوم یابد.
معاون وزیر صنعت گفت: تا پایان سال ۱۴۰۴،   ۱۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی پیش بینی شده که موجب اشتغال بیش از ۷۰۰ هزار نفر خواهد شد و از این رقم امسال حداقل ۳.۵ میلیارد دلار طرح به بهره برداری می‌رسد.
وی برنامه ایمیدرو در دولت دوازدهم را سرمایه‌گذاری ۱۱ میلیارد یورویی ذکر کرد که در بخش زیر ساخت از جمله ریل، جاده، برق و آب صرف خواهد شدکه راه آهن بافق- یزد به سنگان در خراسان رضوی به طول ۸۰۰ کیلومتر یکی از پروژه‌هاست.
غریب پور تصریح کرد: موضوع فراهم سازی زیربناها اهمیت بالایی دارد و سازمان ایمیدرو برای این منظور اعتبارات این بخش را چهار برابر کرده است.
وی به صنایع معدنی توصیه کرد: به جای تقسیم سود بین سهامداران، منابع را برای توسعه فعالیت‌ها سرمایه‌گذاری کنند و شرکت مس در سال مالی ۹۸- ۱۳۹۷ بیش از چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان افزایش سرمایه داده و فولاد مبارکه هشت هزار میلیارد تومان طرح تعریف کرده است و این دو واحد بزرگ صنعتی به ترتیب در ۶ و هفت ماهه امسال برابر با کل فروش پارسال محصول فروخته‌اند که افزایش سود خواهند داشت.
وی تاکید کرد: امروز پیامی که به بازار سرمایه داریم این است که شرکت‌ها منابع حاصل از فعالیت خود را صرف توسعه کنند تا ضمن رونق بخشیدن به تولید و رشد اشتغال، بازارهای صادراتی را هدف بگیرند.
رئیس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: امروز ۲۵ درصد بازار سرمایه مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی است و در عین حال واحدهای حاضر این بخش در بورس ۳۶ درصد سود را به خود اختصاص داده‌اند.