وزیر صمت: صادرات پیشران اقتصاد در سال رونق تولید است

66  تعداد بازدید   |   جمعه 12 مهر ماه 1398

وزیر صنعت، معدن و تجارت صادرات را پیشران اقتصاد در سال رونق تولید داخلی دانست و با اشاره به موقعیت جغرافیایی استان گیلان، تأکید کرد که از این فرصت به درستی استفاده شود.

وزیر صمت: صادرات پیشران اقتصاد در سال رونق تولید است

به گزارش ایدرواویل به نقل از ایرنا، رضا رحمانی پنجشنبه شب در نشستی با فعالان اقتصادی استان گیلان در رشت افزود: طی سال گذشته کشورهای اطراف ما ، یک هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار واردات داشتند که فقط دو درصد از آن متعلق به ایران بوده و دو برابر کردن این میزان، می تواند موجب اشتغالزایی و رونق تولید شود.

وی تصریح کرد: افزایش نرخ ارز ، صادرات را توجیه پذیر و قاچاق کالا را توجیه ناپذیر کرده و بایستی از این فرصت برای صادات از گیلان به روسیه و کشورهای حاشیه دریای خزر استفاده کنیم چراکه صادرات به آنها، زمینه ارتباط ما با کشورهای دیگر را نیز فراهم می کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه گیلان دارای موقعیتی کم نظیر و همسایه با کشورهای مختلفی است ، اظهار داشت:  علاوه بر این مزیت؛ به مرکز کشور و استان‌های تهران،  قزوین،  البرز و استان‌های شمال غرب هم نزدیک است و  به مراکز جمعیتی و اقتصادی کشور دسترسی دارد .

رحمانی ارتباطات گیلان و رشت را با مراکز جمعیتی و اقتصادی دارای سابقه هایی از گذشته های دور عنوان و تصریح کرد: گیلان به عنوان یک قدرت اقتصادی مطرح بوده که در این سفر هدف داریم  این جایگاه را فعال و از این ظرفیت استفاده کنیم.

وی با قدردانی از تلاش های فعالان اقتصادی برای همکاری آنان در زمان تحریم‌های ظالمانه و تهاجم اقتصادی علیه کشورمان ادامه داد: هدف از تحریم ها ، تعطیلی واحدهای تولیدی بود اما دشمنان با شکست مواجه شدند و اکنون بحرانی که در انتظار آن بودند را پشت سر گذاشته ایم و بنا بر اعلام بانک جهانی؛ رشد منفی در ایران کم  و سال ۹۹ رشد مثبت می شود و پیش بینی  خودمان نیز با توجه به آمارها همین موضوع را نشان می دهد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: براساس آمارها؛ جواز تاسیس و توسعه واحدهای صنعتی بیشتر از قبل شده اما به معنای این نیست که مشکلاتی نداشتیم بلکه امسال در راستای تحقق اهداف و برای توسعه ، هفت محور را اعلام کرده ایم که این محورها اصول و نماد برنامه ها و جهت گیری های وزارت صمت هستند.

وی یکی از محورها را  نهضت توسعه ساخت داخل  عنوان و تصریح کرد: این نهضت  شروع شده و هدف‌گذاری برای تولید معادل ۱۰ میلیارد دلار مواد و کالاهایی که از خارج وارد می شود، در داخل کشورمان صورت گرفته است.

 

نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار از نهضت ساخت داخل محقق شده است

رحمانی تصریح کرد: نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار از این هدف‌گذاری محقق شده که در بخش‌هایی همچون صنایع شیمیایی، مخابراتی و خودرویی این کار را شروع کرده ایم و اگر یک میلیارد دلار از واردات کالاها و اقلام را بتوانیم کاهش دهیم، ۵۰  هزار فرصت شغلی مستقیم در کشور ایجاد می‌شود که این مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری و در زمره اقدامات دولت است.

وی هر شغل را یک پروژه خواند و تصریح کرد: بایستی برای تحقق هدف گذاری ها هر چه در توان داریم انجام دهیم و اقدامات خوبی در این باره انجام شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به بازدید خود از واحد تولید قطعات خودرو در گیلان اظهار داشت:  بسیاری از این کالاها  از خارج وارد می شد اما اکنون در کشورمان تولید می‌شود که نام این اقدامات را تحت عنوان نهضت ساخت داخل گذاشتیم.

رحمانی با بیان اینکه بایستی توانمان را باور و فرهنگ دفاع مقدس را در رویارویی با مشکلات به جبهه جنگ اقتصادی منتقل کنیم، گفت: مرکز حمایت از ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت که نهادی جدید است، فعال شده و بنا داریم در همه نقاط کشور این مرکز دایر شود.

 

پیوستن به اوراسیا یک موفقیت بود

وی پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا را یک موفقیت دانست و گفت: به آن معناست که ما منزوی نیستیم و دنیا ما را منزوی نمی‌داند و این اتحادیه که پیشتر پنج عضو داشت ، اکنون ایران به عنوان ششمین عضو آن است و بایستی از این ظرفیت نیز برای صادرات استفاده کنیم.

رحمانی پوشاک را یکی از مزیت های استان در بخش تولید و صادرات عنوان و تصریح کرد : واحدهایی همچون ایران برک دوباره در استان فعال شده و ما حمایت های لازم را انجام می دهیم و منابع مالی نیز برای حمایت از واحدهای صنعتی وجود دارد که در تخصیص آن بایستی اولویت ها همچون پوشاک، لوازم خانگی ، محصولات بسته بندی کشاورزی مدنظر باشد.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت و اهمیت سرمایه گذاری برای واحدهای تولیدی گفت: سرمایه داری با سرمایه گذاری متفاوت است و ما سرمایه‌گذاری را حمایت می‌کنیم چرا که ریشه ایجاد می کند.

 

سیاست دولت تامین کالاهای اساسی مردم در شرایط تحریم است

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: سیاست دولت در شرایط تحریم ، تامین کالاهای اساسی مردم بوده و این موضوع دارای اهمیت است و  بنابه تکلیفی که داریم؛ ذخیره سازی در انبارها انجام می شود تا در صورت نیاز از آنها استفاده کنیم که برنج، یکی از این محصولات است.

وی گندم را مهمترین  محصول غذایی کشور خواند و گفت: گندم حداقل به اندازه شش ماه ذخیره سازی و برای روغن ، شکر و نیز کالاهای پر مصرف مردم، ارز تخصیص داده شده است.

رحمانی با توضیحاتی درباره واردات برنج در فصل ممنوعیت آن افزود: وقتی برنج به کشور رسید که فصل ممنوعیت واردات بود از این رو آن را به انبارها منتقل کردیم چرا که نمی‌توانستیم اجازه دهیم در بندر خراب شود و از آنجایی که تا پایان سال این واردات را بایستی داشته باشیم، تحویل ما شد که در وقت مقتضی توزیع می‌شود.

وی با اشاره به نگرانی هایی برای تولید چای داخلی گفت: ارز دولتی واردات چای حذف شده و اکنون این محصول با ارز ۱۱ هزار تومانی وارد کشور می‌شود؛ این مصوبه به نفع تولیدکننده و صنعت کشاورزی بوده و چای تولید کشور در چنین شرایطی آسیب نمی‌بیند؛ ضمن اینکه بایستی به حمایت از مصرف کنندگان نیز توجه داشته باشیم.

بدنبال کاهش هزینه فرایند تولید هستیم

رحمانی با بیان اینکه یکی از راه‌هایی که پیگیر آن هستیم کاهش قیمت فرآیند تولید است، اظهار داشت:  در همین راستا طی سه ماه اخیر روند قیمت ها کاهشی بوده است .

وی به حوزه معادن نیز اشاره و تصریح کرد: در حوزه معدن، توان خیلی خوبی وجود دارد و ۴۰ هزار مهندس در این زمینه داریم و برای تسهیل در امور اقداماتی  همچون ثبت سفارش ها  به استان ها واگذار شده  است.

وی ادامه داد: به تازگی با قوه قضائیه وارد مذاکره شدیم که از روزهای آینده به تفاهم می رسیم و آن؛ فعال کردن بحث حکمیت و داوری شورای حل اختلاف است تا قبل از اینکه مشکلات به دادگاه برسد، خودمان این موضوعات را حل کنیم زیرا احضار مدیران واحدها به دادگاه‌ها ، در تولید موثر است .

رحمانی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از محورهای فعالیت ما بهبود فضای کسب و کار است که عمدتا در حوزه دستگاه های دیگر است و آنچه که در حوزه ماست؛ تأکید داریم کار مردم بایستی تسهیل  شود و در شرایط تحریم یکی از راه‌های مقابله ، تسهیل امور صنعتی است.

در زمان حاضر حدود دو هزار و ۹۵۰ واحد صنعتی با اشتغالزایی نزدیک به ۸۲ هزار نفر در گیلان فعال است. ۳۳ شهرک صنعتی و ناحیه بهره بردار و یک شهر صنعتی نیز در گیلان فعال است ضمن اینکه یک هزار و ۸۵۰ هکتار اراضی در اختیار و یک هزار و ۷۰۰ قرارداد وجود دارد  که ۴۷۰ واحد در حال ساخت هستند.

امروز با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، دو واحد صنعتی در گیلان به بهره برداری رسید .