شناسایی و ارزیابی ریسک خطوط لوله مستعد حادثه در شرکت نفت و گاز آغاجاری

157  تعداد بازدید   |   چهارشنبه 29 خرداد ماه 1398

مدیر عامل شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری از شناسایی، ارزیابی ریسک و اولویت بندی خطوط لوله پر خطر و مستعد حادثه در این شرکت خبر داد.

شناسایی و ارزیابی ریسک خطوط لوله مستعد حادثه در شرکت نفت و گاز آغاجاری

به گزارش ایدرو اویل به نقل از شرکت ملی نفت ایران، ابراهیم پیرامون با اعلام این خبر بیان کرد: با تلاش تیم کارشناسی متشکل از بخش های فنی، عملیاتی، بازرسی فنی و HSE شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری، در راستای جلوگیری از حوادث احتمالی و مخاطره آمیز، کلیه خطوط لوله رو زمینی و زیر زمینی این شرکت بر اساس روش ارزیابی کیفی ریسک خطوط لوله، شناسایی، ارزیابی و در اولویت پایش و ایمن سازی قرار گرفتند.

پیرامون افزود: این ارزیابی تحت چهار اولویت ( Catastrophic . Sever . Major . Moderate ) بر مبنای شدت پیامد های انسانی، مالی، زیست محیطی و اعتبار سازمانی با هدف پایش و ایمن سازی و رفع خطرات احتمالی انجام شده است.

وی، با تشریح اقدامات صورت گرفته عنوان کرد: براساس بررسی های انجام شده توسط تیم کارشناسی، برای هر کدام از اولویت های چهار گانه اقداماتی در نظر گرفته شده که می توان به پایش و بازرسی های دوره ای، انجام اقدامات اصلاحی مناسب، ایمن سازی، تعمیر و یا تعویض خطوط لوله پرریسک اشاره کرد.

پیرامون گفت: پایش و بازرسی دوره ای به نحوی انجام می شود که در دوره های بازرسی، در صورت مشاهده مواردی از احتمال قوی بروز خطر و افزایش ریسک، می توان با انجام اقدامات اصلاحی میزان سطح ریسک را در آن محل کاهش داد.

مدیر عامل شرکت نفت و گاز آغاجاری بیان کرد: در اجرای این برنامه که با بیش از ٥٤٠ نفر ساعت کار کارشناسی انجام شد، دوره های بازرسی با مدت زمان سه ماهه، ماهیانه و حتی هفتگی پیش بینی شده که امیدواریم با عزم راسخ همکاران در اجرای دقیق این برنامه ها طبق اولویت بندی انجام شده، بتوانیم در راستای کاهش حوادث و مخاطرات ایمنی گام برداریم .

وی ضمن قدردانی از تلاش کلیه کارشناسانی که در تدوین این گزارش ها تلاش کردند، افزود: این کار یکی از اقدام های لازم و شایسته در مجموعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب محسوب می شود و بایستی نسبت به بروزرسانی اطلاعات آن، رفع نواقص و انجام اقدامات لازم طبق اولویت های مشخص شده کوشا باشیم.