56 هزار کارت سوخت قاچاق باطل شد

757  تعداد بازدید   |   دوشنبه 5 شهریور ماه 1397

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از باطل شدن 56 هزار کارت سوخت قاچاق در استان سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: وظیفه وزارت نفت مبارزه با قاچاق سوخت نیست و سازمان ها و نهادهای مکلف، به جای آنکه تقصیر را گردن دیگران بیندازند باید به وظایف خود عمل کنند.

56 هزار کارت سوخت قاچاق باطل شد

به گزارش ایدرو اویل به نقل از وزارت نفت، سیدمحمدرضا موسوی‌خواه درباره افزایش قاچاق سوخت در جنوب‌شرق کشور و سرازیر شدن کارت‌های مهاجر به استان سیستان و بلوچستان یادآوری کرد: شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، فقط وظیفه توزیع مطلوب سوخت در سراسر کشور را به‌عهده دارد.
موسوی‌خواه ادامه داد: وظیفه‌ای برای مراحل پس از توزیع سوخت مانند مبارزه با قاچاق نداریم اما در همه بخش‌ها با هر سازمان و نهادی همکاری خوبی کرده‌ایم. همه بخش‌های سازمانی خود را به کار گرفته‌ایم تا با قاچاق سوخت مبارزه و توسعه خارج از شبکه را کنترل کنیم و توزیع مناسب سوخت را انجام دهیم.
وی اضافه کرد: وقتی مهاجرت کارت‌های سوخت به استان‌های مرزی را شاهدیم یعنی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی کار خود را به درستی انجام داده است و قاچاقچیان سوخت مجبور شده‌اند برای تامین سوخت مورد نیاز خود، کارت‌های مردم را خریداری کنند؛ زیرا در استان‌های مرزی، سوخت‌گیری فقط با کارت سوخت خود شخص انجام می‌شود.
موسوی‌خواه تصریح کرد: ما به تعداد کافی نیروی انسانی در اختیار نداریم که در مرزها و همه جایگاه‌ها از آنان به عنوان ناظر استفاده کنیم. 

**رانت جویی قیمتی در حوزه سوخت 
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره راهکارهای ارائه شده برای کنترل قاچاق سوخت مبنی بر افزایش قیمت سوخت یا صادرات فرآورده‌ها به کشورهای همسایه، توضیح داد: عده‌ای در کشور توقع دارند سوخت با قیمت بسیار ارزان در اختیار آنان قرار گیرد تا بدون در نظر گرفتن منافع کشور و مردم، آن را با قیمت بسیار بالاتر به فروش برسانند.
وی اضافه کرد: این افراد یا با مقررات صادرات و واردات آشنا نیستند یا در پی ایجاد رانت‌های قیمتی اند تا به سودهای کلان دست یابند، بدون آنکه برای آنان مهم باشد که دولت برای تامین سوخت چه هزینه‌ای را متقبل شده است.

** چه فرآورده‌های نفتی به افغانستان صادر می شود
موسوی‌خواه اضافه کرد: اکنون صادرات فرآورده‌های نفتی مانند نفت‌گاز، نفت سفید، ال‌پی‌جی و سوخت هواپیما به افغانستان ادامه دارد. 
وی ادامه داد: بهره‌مندی از مجرای بورس و مجراهای قانونی صادراتی راه‌های مناسب برای عرضه فرآورده‌های نفتی است که با نظارت و کنترل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، محقق می‌شود.
به گزارش ایرنا، هدف اصلی سودجویان از کارت سوخت ها، قاچاق بنزین و گازوییل به کشورهای همسایه است؛ در واقع قاچاقچیان از کارت های سوخت متعدد استفاده می کنند تا شناسایی نشوند.
در ماه های اخیر به علت افزایش نرخ دلار، اختلاف قیمت انواع سوخت در ایران و کشورهای همسایه به شدت افزایش یافته که این موضوع باعث رونق دوباره قاچاق شده است.
آمار دقیقی از میزان قاچاق سوخت وجود ندارد اما گزارش ها از رونق کار قاچاقچیان در مرزهای غربی و شرقی کشور حکایت دارد.
بیش از 11 سال از آغاز نصب تجهیزات سامانه هوشمند سوخت در جایگاه‌های عرضه می‌گذرد و به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، 21 میلیون کارت بنزین برای خودروهای سراسر کشور صادر شده است.
اکنون هر لیتر بنزین معمولی به صورت تک نرخی یک هزار تومان از طریق کارت سوخت به فروش می رسد.