خلاصه اخبار حوزه انرژی در 24 ساعت گذشته

1223  تعداد بازدید   |   دوشنبه 1 مرداد ماه 1397

گزارش آژانس بین المللی انرژی درباره کافی نبودن سرمایه گذاری در حوزه انرژی، تدوین بودجه روسنفت بر مبنای نفت 63 دلاری، افزایش صدور سوخت چین، افزایش قیمت گاز مصرف داخلی در مصر و آغاز فروش گاز آرژانتین به شیلی، مهمترین خبرهای جهان انرژی در 24 ساعت گذشته است.

خلاصه اخبار حوزه انرژی در 24 ساعت گذشته

به گزارش ایدرو اویل به نقل از ایرنا، خلاصه اخبار حوزه انرژی در 24 ساعت گذشته به شرح ذیل است:

سرمایه گذاری جهانی در حوزه انرژی کافی نیست

پایگاه خبری «اویل پرایس» به نقل از آژانس بین المللی انرژی گزارش داد که سرمایه گذاری جهانی در حوزه انرژی در سال 2017 میلادی و در سومین سال پیاپی، 2 درصد کاهش یافت؛ زنگ خطری که نشان می دهد سرمایه گذاری ها در این بخش کافی نیست.
به گفته «فاتح بیرول» رئیس آژانس انرژی، سرمایه گذاری های جهانی در حوزه انرژی به اندازه ای نیست که امنیت این بخش را حفظ کند و ما را به اهداف برساند.
این میزان در سال گذشته میلادی، به یک تریلیون و 800 میلیارد دلار کاهش یافت که بیشتر این افت مربوط به بخش برق بود.
میزان سرمایه گذاری ها در بخش سوخت فسیلی نیز گرچه افزایش یافته اما هنوز دو سوم رقم سال 2014 میلادی است.

*روسنفت نفت 63 دلاری را مبنای بودجه بندی قرار داد
به گزارش رویترز، خبرگزاری رسمی روسیه اعلام کرد که بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه یعنی روسنفت، بودجه خود را بر اساس نفت 63 دلاری بسته است. 
به گفته «ایگور سچین» مدیرعامل روسنفت، قیمت نفت بین 75 تا 80 دلار نوسان خواهد داشت در حالی که وی ماه گذشته قیمت مطلوب نفت را 70 تا 80 دلار اعلام کرد.

* صادرات سوخت چین افزایش سالانه داشت
به گزارش رویترز، در پی رشد سود پالایشی پالایشگاه های چین، صادرات گازوئیل و بنزین این کشور در ماه ژوئن (خرداد-تیر) افزایش سالانه تجربه کرد.
صادرات گازوئیل چین در این مقطع با 23 درصد رشد نسبت به مدت مشابه پارسال، به یک میلیون و 610 هزار تن رسید.
این رقم در ماه مه (اردیبهشت-خرداد) 2 میلیون تن گزارش شد، صادرات بنزین نیز در ماه ژوئن با 62 درصد افزایش سالانه، یک میلیون و 180 هزار تن بود که این میزان در ماه مه یک میلیون و 470 هزار تن اعلام شد.

* مصر قیمت گاز داخلی را تا 75 درصد افزایش می دهد
وبسایت خبری اجیپشن استریت به نقل از دولت مصر اعلام کرد که قیمت گاز طبیعی برای مصرف خانگی و تجاری قرار است 33.3 درصد تا 75 درصد در ماه اوت (مرداد - شهریور) افزایش یابد در حالی که مصرف گاز در داخل این کشور با 75 درصد افزایش روبرو بوده است.
طبق طرح تصویبی دولت مصر، قیمت گاز طبیعی برای مصرف کننده‌هایی که کمتر از 30 مترمکعب مصرف می‌ کنند، 75 درصد و قیمت گاز برای مصرف کننده‌هایی که بیش از 60 مترمکعب مصرف داشته باشند، 33 درصد گران می‌شود.

* صدور گاز آرژانتین به شیلی کلید می خورد
به گزارش پایگاه خبری هلنیک شیپینگ نیوز، به دنبال نشست دولت های آرژانتین و شیلی، صدور نفت آرژانتین به شیلی از اکتبر امسال (مهر-آبان) آغاز می شود. 
گاز صادره به شیلی برای تولید برق و گرمازایی در مناطقی که هنوز از سوخت چوب برای گرمایش استفاده می کنند، مصرف خواهد شد.
گرچه آرژانتین دارای دومین ذخایر بزرگ گاز شیل در جهان است اما همچنان واردکننده خالص انرژی به شمار می رود.