عراق به بزرگترین صادرکننده نفت به هند تبدیل شد

683  تعداد بازدید   |   جمعه 22 تیر ماه 1397

برای نخستین بار در سالیان گذشته، عراق با پشت سر گذاشتن عربستان سعودی به بزرگترین صادرکننده نفت به هند تبدیل شد.

عراق به بزرگترین صادرکننده نفت به هند تبدیل شد

به گزارش ایدرو ویل به نقل از ایرنا در روز جمعه به نقل از پایگاه تحلیلی 'انرژی ورلد' که به رصد تحولات مربوط به نفت می پردازد، هند به عنوان کشوری که دارای سریع ترین نرخ رشد اقتصادی در جهان است در سال مالی گذشته بیشترین نیاز خود به نفت خام و نفت سنگین را از عراق تامین کرد.
هند یکی از بزرگترین مصرف کنندگان نفت در جهان است و پالایشگاه های این کشور بیشتر نفت خام مورد نیاز خود را از منطقه ای که در نزدیکی کشورشان قرار دارد یعنی کشورهای خلیج فارس تامین می کنند.
بر اساس آخرین داده های منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی هند، این کشور 220 میلیون تن نفت خام در سال گذشته وارد کرده است که نسبت به سال مالی قبل از آن سه درصد افزایش داشته است.
از نظر ارزش مالی، واردات نفت خام هند در سالی مالی 18-2017 با رقمی معادل 87.8 میلیارد دلار نسبت به سال قبل از آن 25 درصد رشد را نشان داد.
در همین مدت، واردات نفت هند از عراق با 21 درصد رشد، به 45.74 میلیون تن رسید که ارزش آن به 17،544 میلیون دلار بالغ شد.
این رقم به معنای آن است که درآمد عراق از صادرات نفت خام به هند در سال مالی گذشته نسبت به سال قبل از آن 51 درصد رشد داشته است.
کارشناسان افزایش واردات نفت خام عراق از سوی هند را نتیجه تلاش بغداد برای افزایش سهم خود از بازار بین المللی از طریق افزایش تولید نفت خام می دانند. عراق در پنج سال گذشته به طور مداوم صادرات نفت خام خود به هند را افزایش داده است.
این در حالیست که عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت اوپک که به طور سنتی بیشترین صادرات نفت خام را به هند داشته است، اکنون به رتبه دوم در فهرست تامین کنندگان نفت هند سقوط کرده است.
در مدت ذکر شده، هند 36 میلیون تن نفت خام از عربستان سعودی وارد کرد که 8 درصد کاهش را نسبت به سال قبل از آن نشان می داد.
در مدت یاد شده، ایران پس از امضای برجام در سال 2016 به افزایش صادرات خود به هند دست زد بطوریکه با پیشی گرفتن از ونزوئلا به سومین تامین کننده نفت خام هند تبدیل شد. اما در سال بعد از آن صادرات آن به هند با 16 درصد کاهش به 23 میلیون تن رسید.
برخی کارشناسان هندی علت این کاهش را به دلیل تصمیم شرکت های نفتی خصوصی ایران به عنوان اعتراض به عملکرد هند در رابطه با میدان گازی فرزاد ب می دانند.
این در حالیست که آخرین آمار نشان می دهد که برای نخستین بار پس از آغاز فشار های جدید آمریکا بر هند ، واردات نفت هند از ایران در ماه ژوئن (11 خرداد-9 تیر) 15.9 درصد کاهش یافته است.
هند در مدت یاد شده 592 هزار و 800 بشکه نفت خام در روز از ایران نفت وارد کرد درحالی که این میزان برای ماه قبل از آن 700 هزار و 200 بشکه نفت خام بوده است.
هند که پس از چین بزرگترین مشتری نفتی ایران است از پالایشگاه های این کشور خواسته است تا به دنبال منابع جایگزین باشند،زیرا هند ممکن است مجبور شود واردات نفت خود از ایران را کاهش دهد.
پالایشگاه های دولتی هند در سال 2017-2018 واردات نفت خود از ایران را به دلیل اختلاف با تهران بر سر میدان گازی فرزاد ب کاهش داده بودند. اما در سال مالی جاری پس از آنکه ایران پیشنهادات تخفیف در حمل و افزایش مهلت پرداخت به 60 روز را ارائه کرد، این پالایشگاه ها تصمیم گرفتند تا نفت بیشتری از ایران خریداری کنند.
در ماه های آوریل (فروردین) تا ژوئن (خرداد-تیر) سال 2018 واردات نفت هند از ایران با افزایش 24 درصدی به 647 هزار بشکه نفت خام در روز رسید
در همین حال، واردات نفت این کشور از آمریکا در ماه ژوئن (11 خرداد-9 تیر) در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته دو برابر افزایش یافت.