تداوم روند افزایشی دکل‌های حفاری نفت و گاز آمریکا

233  تعداد بازدید   |   شنبه 17 آبان ماه 1399

شرکت خدمات حفاری بیکرهیوز اعلام کرد که شمار دکل‌های حفاری نفت و گاز آمریکا برای هشتمین هفته پیاپی افزایش یافته است.

تداوم روند افزایشی دکل‌های حفاری نفت و گاز آمریکا

به گزارش ایدرواویل به نق از خبرگزاری رویترز، شمار دکل‌های نفت و گاز آمریکا برای نخستین بار از ماه ژوئن ۲۰۱۸ برای هشتمین ماه پیاپی افزایش یافت، زیرا تولیدکنندگان نفت شیل با بهبود قیمت نفت و باقی ماندن در سطوح ۴۰ دلار برای هر بشکه، از اواخر ماه ژوئن تا اواخر اکتبر، فعالیت‌های حفاری را از سر گرفتند.

بیکرهیوز در گزارش روز جمعه (۱۶ آبان‌ماه) خود آورده است که با افزایش چهار دستگاه، مجموع دکل‌های حفاری آمریکا در هفته منتهی به ششم نوامبر (جمعه، ۱۶ آبان‌ماه) به ۳۰۰ دستگاه یعنی بالاترین رقم از ماه مه رسید.

مجموع دکل‌های حفاری آمریکا در هفته منتهی به چهاردهم اوت (جمعه، ۲۴ مردادماه) به ۲۴۳ دستگاه، یعنی کمترین تعداد ثبت‌شده در میان داده‌های این شرکت (مربوط به سال ۱۹۴۰) رسیده بود. این در حالی است که شمار دکل‌های نفتی به تنهایی در همان هفته به پایین‌ترین حد در ۱۵ سال اخیر یعنی ۱۷۲ دستگاه رسیده بود.

مجموع دکل‌های نفتی فعال آمریکا در این هفته، با پنج دستگاه افزایش به ۲۲۶ دستگاه یعنی بالاترین تعداد از ماه مه رسید، این در حالی است که شمار دکل‌های گازی با یک دستگاه کاهش به ۷۱ دستگاه رسید.

در حالی که قیمت نفت خام دبلیوتی‌آی آمریکا از اواسط ماه ژوئن تا اواخر ماه اکتبر حدود ۴۰ دلار برای هر بشکه باقی مانده بود، در این هفته برای دومین هفته پیاپی مدتی زیر ۳۵ دلار برای هر بشکه یعنی کمترین قیمت از ماه مه باقی ماند.

با وجود اینکه قیمت نفت آمریکا از آغاز سال جاری میلادی به‌ دلیل تضعیف تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا حدود ۳۹ درصد کاهش یافته، امید به بهبود شرایط اقتصاد جهانی با کاهش محدودیت‌های اعمال‌شده برای مهار ویروس کرونا سبب شده است قیمت آن حدود ۹۸ درصد افزایش یابد.

شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا شاخصی برای پیش‌بینی تولید نفت این کشور در آینده، مورد توجه فعالان بازار نفت است.