بومی‌سازی هزار و ۳۳۰ قلم تجهیزات در پارس جنوبی

174  تعداد بازدید   |   یکشنبه 11 آبان ماه 1399

رییس تعمیرات مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: بومی‌سازی و به دست آوردن دانش فنی ساخت داخل برای یک هزار و ۳۳۰ نوع مختلف از تجهیزات و قطعات مکانیکی مجتمع که معادل ۳۱ هزار و ۷۸۲ قطعه می شود که در سال‌های گذشته انجام شده و نزدیک به ۲۵۰ میلیارد ریال صرفه اقتصادی حاصل از توانمندی شرکت‌های داخلی برای بومی‌سازی قطعات و تجهیزات است.

بومی‌سازی هزار و ۳۳۰ قلم تجهیزات در پارس جنوبی

به  گزارش ایدرواویل، «محمود بالنده» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا در زمینه اقدام های انجام شده در زمینه خودکفایی اقلام و تجهیزات ابزار دقیق گفت: بومی سازی، بدست آوردن دانش فنی و ساخت داخل تعداد بیش از ۱۱۷ نوع مختلف کارت الکترونیکی مربوط به سیستم های کنترل صنعتی با استفاده از توان شرکت‌های دانش بنیان و حمایت مجتمع گاز پارس جنوبی صورت گرفته است.

وی پیرامون بومی‌سازی، بدست آوردن دانش فنی و ساخت داخل ۱۸۹ نوع مختلف از تجهیزات و ادوات ابزار دقیق با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان را از دیگر دستاوردها در این زمینه عنوان کرد و گفت: رقم حاصل از صرفه اقتصادی این موارد بیش از ۱۸۰ میلیارد ریال است.

بالنده افزود:واقعیت اینکه از سال ۹۳ تا ۹۸ و به دلیل تفاوت قیمت داخل و خارج در آینده نیز صرفه اقتصادی تولید این تجهیزات بیشتر خواهد داشت.

گفتنی است؛ رقم صرفه‌جویی حاصل از ساخت داخل در حالی کسب شده که علاوه بر ساخته شدن این تجهیزات با قیمت پایین‌تر از خرید خارج، دانش فنی آن‌ها نیز کسب شده است.

وی افزود: بومی سازی و به دست آوردن دانش فنی ساخت داخل برای یک هزار و ۳۳۰ نوع مختلف از تجهیزات و قطعات مکانیکی مجتمع که معادل ۳۱ هزار و ۷۸۲ قلم قطعه است نیز در سال های اخیر انجام شده است و نزدیک به ۲۵۰ میلیارد ریال صرفه اقتصادی حاصل از توانمندی شرکت‌های داخلی برای بومی سازی قطعات و تجهیزات است.

به گفته بالنده؛ بومی سازی و به دست آوردن دانش فنی و ساخت الکتروموتورهای ولتاژ متوسط ضد انفجار و دریافت گواهینامه ضد انفجاری با استفاده از توان شرکت داخلی و با صرف هزینه پایین تر از نمونه خارجی، بومی سازی و به دست آوردن دانش فنی بیش از ۱۴ نوع مختلف کارت الکترونیکی مربوط به تجهیزات برقی، بومی سازی و به دست آوردن دانش فنی بیش از هفت نوع مختلف از تجهیزات و قطعات برقی رقم حاصل از این صرفه‌جویی قابل توجه است و با خریدهای بعدی افزایش نیز می‌یابد.

به گزارش ایرنا،  گاز شیرین تصفیه شده مجتمع گاز پارس جنوبی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۲ حدود ۱۵۵ درصد رشد داشته که این میزان در سال جاری نیز افزایش خواهد داشت. مطابق اظهارات مسوولین وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران، ظرفیت تولید گاز پارس جنوبی از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۱، به ۷۵۰ میلیون مترمکعب تا پایان امسال خواهد رسید.

در همین زمینه نیز گازرسانی به روستاها با توسعه پارس جنوبی انجام شده است. جمعیت روستایی تحت پوشش گازرسانی در سال ۹۲، ۱۴ هزار روستا بودند و اکنون از مرز ۳۰ هزار روستا عبور کرده و تا پایان سال به بیش از ۳۲ هزار روستا می‌رسد.

از طرف دیگر ارزش افزوده ایجاد شده به‌دلیل جایگزینی مصرف گاز به جای سوخت مایع دستاورد ارزشمند دیگری به واسطه تولید گاز در پارس جنوبی است. تا چند سال پیش به دلیل کمبود گاز مصرف سوخت مایع بالا بود. به گفته وزیر نفت در سال ۹۲ نیروگاه‌ها ۲۷ میلیارد لیتر سوخت مایع مصرف کردند، اما این عدد در سال‌های اخیر به یک سوم تقلیل یافت و به ۹ میلیارد لیتر رسید که این مقدار باز هم کمتر می‌شود.

از سوی دیگر، ‌صادرات گاز نیز با افزایش تولید گاز پارس جنوبی، ۹۰ درصد افزایش یافته است، ایران هم‌اکنون به‌طور میانگین روزانه حدود ۸۰ میلیون مترمکعب گاز صادر می‌کند.

نکته مهم آن است که صادرات محصولات مختلف به ویژه گاز،  علاوه بر ایجاد منابع مالی دستاوردهای فراوانی از جمله ایجاد مشترکات سیاسی و اقتصادی در پی دارد، که گاز پارس جنوبی این مهم را محقق کرده است. چه بسا اگر کارشکنی‌ها و تحریم‌های ظالمانه نبود، ایران امروز به چند کشور همسایه یا غیرهمسایه دیگر نیز گاز خود را ارسال می‌کرد.

در توسعه صادرات گاز نقش دیگری هم به صورت غیرمستقیم دارد و آن افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی به دلیل توسعه طرح‌های گازرسانی در کشور است. امروز اعداد صادرات فرآورده‌ها رشد چشمگیری دارد و برای کشور درآمد به همراه داشته است.

تولید گاز در پارس جنوبی یک برنده دیگر نیز دارد که آن محیط زیست است، دیگر کمتر کسی هیزم و چوب برای گرم کردن خانه خود و پخت و پز مصرف می‌کند، از طرفی گاز یک انرژی پاک است که بی‌شک آثار زیست محیطی توسعه گازرسانی در چند سال آینده بیشتر خود را نشان می‌دهد.