نفت 50 دلاری ویروس کرونا را شکست می‌دهد

تعداد بازدید : 1492

به گزارش ایدرواویل، پس از انتشار اخبار پاندومی ویروس کرونا در بهمن ماه سال گذشته، به دلیل مسائل بهداشتی و وضع مقررات سخت گیرانه و قرنطینه از سوی کشورهای جهان، شاهد کاهش تقاضا، کاهش تولید و گاها تعطیلی بسیاری از صنایع بودیم که در نهایت منجر به کاهش 30 درصدی تقاضای جهانی نفت شد.

افت 30 میلیون بشکه ای تقاضای جهانی نفت در طی پنج ماه گذشته در نهایت منجر به سقوط 59 درصدی قیمت نفت خام برنت از 63 دلار در بهمن ماه 1398 به 26 دلار در 12 اردیبهشت 1399 و سقوط 69 درصدی بهای سبد نفتی اوپک از 71 دلار به 22 دلار شد.

البته در این دوره بهای نفت خام برنت به کمتر از 20 دلار و بهای سبد نفتی اوپک به کمتر از 13 دلار هم رسید اما با توجه به توافق نفتی صورت گرفته بین کشورهای عضو و غیر عضو اوپک موسوم به اوپک پلاس برای کاهش 10 میلیون بشکه ای تولید نفت، افت بیشتر قیمت ها تداوم پیدا نکرد. هر چند با توجه به اینکه کاهش تقاضای جهانی نفت در سال ٢٠٢٠ حدود ٣٠ میلیون بشکه در روز تخمین زده می شود کاهش 10 میلیون بشکه ای راه حل اساسی نیست و از آن به عنوان مسکن باید یاد کرد!

کاهش قیمت نفت به زیر محدوده هزینه تولید نفت خام طبیعی، نفت شیل، ماسه های نفتی و آبهای عمیق در کنار کسری بودجه شدید کشورهایی که دارای اقتصاد نفتی هستند مانند کشورهای عضو اوپک و روسیه را باید از مهمترین عوامل توافق کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک برای کاهش هرچه بیشتر خسارتهای اقتصادی دانست. نباید فراموش کرد که افت شدید قیمت نفت در نهایت به زیان اقتصاد کشورهای صنعتی غیر وابسته به نفت هم شد چرا که کشورهای نفتی برای خرید خدمات و محصولات نهایی کشورهای صنعتی به پول نفت نیاز دارند، پولی که از فروش نفت بدست می آمد اما دیگر در دسترس نیست!

به طور مثال، درآمدهای نفت و گاز بیش از 50 درصد از درآمد بودجه فدرال روسیه و بیش از ٧٠ درصد از کل صادرات این کشور در سال ٢٠١٢ را به خود اختصاص داده است و تغییر قابل محسوسی در ترکیب بودجه این کشو تا کنون مشاهده نمی شود. هم اکنون روسیه بیش از 11 میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند و این کشور فقط در سال 2018 بالغ بر 202 میلیارد متر مکعب گاز صادر کرده است.

اقتصاد عربستان هم با تولید نزدیک به 12 میلیون بشکه نفت در روز به شدت وابسته به نفت است. برابر بولتن سالانه آماری سال ۲۰۱۲ منتشره از سوی اوپک، صادرات نفت بیش از ۹۰ درصد از مجموع کل صادرات عربستان در سال ۲۰۱۱ را به خود اختصاص داده و تا کنون تغییر قابل ملاحظه ای در این ترکیب ملاحظه نمی شود. 

دیگر کشورهای صادر کننده نفت و گاز به خصوص ان کشورهایی که عضو اوپک هستند وضعیتشان بهتر از این نیست و بدون نفت فعالیت های اقتصاد آنها تقریبا از دور خارج می شود.

بر این اساس، اکثر خطوط هواپیمایی جهان تعطیل شده، اقتصاد گردشگری جهان به مخاطره افتاده، بورس های جهان قرمز پوش شده، اکثر صنایع فعالیت های خود را به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل در آورده اند، میلیون نفر به تعداد بیکاران جهان افزوده شده، مبادلات بین المللی کالا به شدت افت کرده، شرکت های بزرگ سرمایه گذاری جهان در فعالیت های خود تجدید نظر می کنند، اما در عین حال، میلیون ها بشکه نفت خام در مخازن نفت دریایی و زمینی در حال ذخیره سازی است، در واقع دیگر کسی برای مصرف نفت نمیخرد همه ارزان می خرند و ذخیره می کنند چون می دانند به زودی گران می شود. بازار نفت به سرعت خود را بازسازی می کند. اما چگونه؟

یکی از نکات کلیدی در رابطه با افزایشی شدن قیمت ها در بازار نفت، هزینه تولید است.

میادین نفت شیل آمریکا هم اکنون روزانه بالغ بر 9 میلیون بشکه نفت تولید می کنند و بر اساس  گزارش بلومبرگ نمودار هزینه تمام شده تولید این میادین نشان می دهد که متوسط قیمت برای پایدار ماندن تولید بیش از 90 درصد میادین نفت شیل امریکا، قیمت های بالای 48 دلار برای هر بشکه است و با قیمت های زیر 34 دلار تقریبا کل تولید نفت شیل آمریکا از مدار تولید خارج می شود.

سایت نفتی کنوما که به گرداوری و تحلیل آمارهای بین المللی نفت می پردازد در گزارشی که در سال 2018 منتشر شد هزینه تولید نهایی هر بشکه نفت خام اضافه در سال 2014 در کشورهای مختلف را به شرح زیر اعلام کرده است:

نفت شمال روسیه 120 دلار، نفت ساحلی روسیه 18 دلار، ماسه های نفتی کانادا 90 دلار، نفت ساحلی برزیل 80 دلار، آب های عمیق امریکا 57 دلار، نفت شیل آمریکا 73 دلار، نفت ساحلی انگولا 40 دلار، نفت اکوادور 20 دلار، نفت ونزوئلا 20 دلار، نفت قزاقستان 16 دلار، نفت آب های عمیق نیجریه 30 دلار، نفت ساحلی نیجریه 15 دلار، نفت عمان 15 دلار، نفت قطر 15 دلار، نفت ایران 15 دلار، نفت الجزایر 15 دلار، نفت عراق 6 دلار، نفت ساحلی عربستان سعودی 5 دلار، امارات متحده عربی 7 دلار.

چنانکه ملاحظه می شود، با توجه به اینکه عمدتا کشورهای عضو اوپک به خاطر فرصت تولید نفت ارزان قادرند با نفت زیر 50 دلار به تولید ادامه دهند و نظر به اینکه این کشورها تنها 30 درصد از بازار جهانی نفت را تامین می کنند، می توان پیش بینی کرد افت 30 درصدی تقاضا در بازار جهانی نفت در میان مدت تنها تولید کنندگان نفت با هزینه بالا را از مدار تولید خارج کرده و بزودی شاهد افزایش قیمت ها به محدوده 50 تا 60 دلار خواهیم بود.

نویسنده: پیمان جنوبی

منبع: روزنامه تعادل

دیدگاه ها

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

سوال امنیتی: مجموع دو عدد 3 و 8